୪ଟି ଡେଡଲାଇନ୍‌ ପରେ  ବି ଆଶା ଆଶଙ୍କା ଭିତରେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ କାମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟର):  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣାଧିନ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇ ନିର୍ମାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ଚାରି ଚାରିଟି ଡେଡ୍‌ଲାଇନ ଦିଆଯିବା ପରେ ବି କାମ ସରୁନି ।  ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ କାମ ସାରିବା ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ୍ ହେଲାଣି, ତଥାପି କାମ ସରୁ ନ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏନେଇ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ। ଏପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଚୁପ୍ ବସି ରହିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ।

ଘୁଞ୍ଚି ଘୁଞ୍ଚି ଯାଉଛି ୪୫ ବର୍ଷର ପଦ୍ମ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବାରମ୍ବାର ଚିଠି ଲେଖି ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅବଗତ କରିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ ଦିଆଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ରୟାଲ୍ ଇନ୍‌ଫ୍ରା କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ଲିମିଟେଡ୍ ନିର୍ମାଣ କାମ ସାରି ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।  ପ୍ରଥମେ ଗତ ସେପଟେମ୍ବରରେ, ପରେ ନଭେମ୍ବର, ତାପରେ ଫେବୃୟାରୀ ଓ ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ କାମ ସାରିବାକୁ ସଂପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଦିଆଯାଇଛି।  କିନ୍ତୁ ଅଦ୍ୟାବଧି କାମ ସରି ନ ଥିବାବେଳେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କାମ ସରିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ। ସେପଟେ ସେତୁର ବିଳମ୍ବ କାମକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜାନବାଇ ଘାଟ ଉପରେ ଗତ ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନର ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ । ଯାହାର ଲମ୍ବ ରହିଛି ୯୧୦ ମିଟର। ତେବେ ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ଗତବର୍ଷ ପାଇଲ ବଙ୍କା ହେବା ସହ ଗାଡ଼ର୍ ଖସିପଡ଼ିଥିଲା । ଏହାପରେ ବଦଳିଥିଲା ସେତୁର ଡିଜାଇନ୍ । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଚଳିତ ମାସ ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରିବାକୁ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍ ରଖାଯାଇଛି । ଅଥଚ କାମ ସରିବ କି ନାହିଁ, ସେନେଇ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଆକଳନଠାରୁ ଅଧିକ ୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଥିବା ସଂପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ କାହିଁକି ଏତେ ଅନୁକମ୍ପା ? ସଂପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଦେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ? ଏହାପଛରେ କୌଣସି ହାଇଲେବଲ ଚାପ କାମ କରୁନି ତ ?