ଜହର ପାଲଟୁଛି ମହାନଦୀ ଜଳ: ମାନିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ସମ୍ୱଲପୁର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଦିନକୁ ଦିନ ଜହର ପାଲଟୁଛି ମହାନଦୀ ଜଳ। କେଉଁଠି ସହରାଞ୍ଚଳର ନିର୍ଗତ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ତ, ଆଉ କେଉଁଠି କଳକାରଖାନାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନଦୀରେ ମିଶିଲାଣି। ପିଇବା ତ ଦୂରର କଥା, ଚାଷ ପାଇଁ ବି ଅନୁପଯୋଗୀ ହୋଇପଡିଲାଣି ନଦୀ ଜଳ। ନଦୀ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ନେଇ ଗତକାଲି ବିଧାନସଭାରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଏଭଳି ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଖୋଦ୍‌ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ।

ମହାନଦୀ ଜଳ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଥିବା ନେଇ ଗତକାଲି ବିଧାନସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ। ନଦୀ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ନେଇ ବିଧାୟକ ଦିଲୀପ ରାୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ସମ୍ବଲପୁର, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପାରାଦୀପ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଖାନାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ମହାନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀରେ ମିଶୁଛି। ନଦୀର ପ୍ରାୟ ୫୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଜଳର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ନିୟମିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ନଦୀ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ଲାଗି ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।  ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ, ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ପୌର ଅଧିକାରୀ ଓ  ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମହାନଦୀ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

କେବଳ ମଣିଷ କାହିଁକି, ଜଳ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷଣ ଯୋଗୁଁ ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।