ମହାମାରୀରେ ମହାଯଜ୍ଞ, ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ୧୧ ଗିରଫ

ଛତ୍ରପୁର (ଆଲୋକ ଗୌଡ଼): ‘କରୋନା’ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଗାଁରେ ମହାଯଜ୍ଞ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ମହାଯଜ୍ଞ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି ଶହଶହ ମହିଳା ଦ୍ୱାରା କଳସୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା। ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍‌ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିଛି। ଆଜି ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ‘କରୋନା’ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମରୁ। ଯାହାର ଭିଡିଓ ସୋଶାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ତତ୍ପର ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନ। ମହାଯଜ୍ଞର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର କୁହାଯାଉଥିବା ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସମେତ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ପୁଲିସ।

ପୋଲସରା ବ୍ଲକ୍‌ ଜା.ଡେଙ୍ଗା ପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ମର୍ଦ୍ଧରାଜପୁର ଗାଁରେ ପଞ୍ଚମୁଖି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସହ ମହାଯଜ୍ଞ କରାଯାଇଥିଲା। କଳସୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଶହଶହ ମହିଳା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ କୋଭିଡ୍‌ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ହୋଇଛି। ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ’ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକ। ଏପରିକି ମହାଯଜ୍ଞରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଠି କାହା ମୁହଁ ମାକ୍ସ ଅଛି ନା ସାମାଜିକ ଦୂରତା। ସବୁ କୋଭିଡ୍‌ ନିୟମକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକ। ସବୁଠାରୁ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଭବ୍ୟ ଆୟୋଜନ ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ତେବେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ଗାଁର ଜଣେ ଯୁବକ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗାଁ ଲୋକେ ତାକୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ପୋଲସରା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଚୁପ୍‌ ବସିଥିଲା।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବର ଭିଡିଓ ସୋଶାଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନଥିଲା। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ସମାଲୋଚନାରେ ଶିକାର ହେବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇଛି। ଯଜ୍ଞ ଆୟୋଜନର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର କୁହାଯାଉଥିବା ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହକି ଟିମର ଅଧିନାୟକ ମନପ୍ରୀତ ସିଂହ ଓ ୩ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କରୋନା

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରେକର୍ଡ଼ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ?

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୦୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪୯ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ

୧୦ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଭୟଙ୍କର ଭୂସ୍ଖଳନ, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଗଞ୍ଜାମକୁ ଟପିଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା

ଆଇପିଏସ୍ ବିନୟ ତିୱାରୀଙ୍କୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ଛାଡ଼ିଲା ବିଏମ୍‌ସି

ଚୋର ଧରିବାକୁ ଯାଇ ହଟହଟା ହେଲା ପୁଲିସ୍‌

କୃଷି ଓ ଜଳସେଚନକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଏହି ଦୁଇ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ରିୟାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଛି ଟଙ୍କା!

ସୁନାମୀ ମୁକାବିଲା: ଓଡ଼ିଶାର ୨ଟି ଗାଁକୁ ମିଳିବ ୟୁନେସ୍କୋ ସମ୍ମାନ, ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୧୧୫୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ପଢ଼ନ୍ତୁ