‘ମୋ ସରକାର’ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୫% ୱେଟେଜ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହେବା ଓ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପରର୍ଫମାନ୍ସ ଆପ୍ରାଇଜାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ(ପିଏଆର)ରେ ୫% ୱେଟେଜ୍ ମିଳିବ। କେବଳ ଯେଉଁ ବିଭାଗରେ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ସେହି ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ୫% ୱେଟେଜ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ଜିସି ପାତ୍ର ଆଜି ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ, ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ, ଆରଡିସି ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ୨୦% ୱେଟେଜ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପିଏଆରରେ ‘ଫାଇଭ-ଟି’ ନିମନ୍ତେ ୨୦% ୱେଟେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ‘ଫାଇଭ୍-ଟି’ ଅନ୍ତର୍ଗତ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ କେବଳ ୫% ୱେଟେଜ୍ ମିଳିବ। ଯେଉଁ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକରେ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ତା’ର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ୱେଟେଜ୍ ସୁବିଧା ମିଳିବ।

ତେବେ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏହି ବାର୍ଷିକ ପିଏଆରରେ ‘ଫାଇଭ-ଟି’ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ୨୦% ୱେଟେଜରେ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ ବିଭାଗରେ ଫାଇଭ-ଟି ଚାର୍ଟରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ୧୦%, ସରକାରରେ ଫାଇଭ-ଟି ଚାର୍ଟର ଲାଗୁ ପାଇଁ ୫% ଓ ମୋ ସରକାର ପାଇଁ ୫% ୱେଟେଜ୍ ମିଳିବ।

ସେହିପରି ସର୍ବଭାରତୀୟ ସେବା ଅଫିସରଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ପିଏଆରରେ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ମୋଟ ୧୦ମାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ‘ଫାଇଭ-ଟି’ ଓ ‘ମୋ ସରକାର’ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୨ମାର୍କ ମିଳିବ। ବିଭାଗରେ ଫାଇଭ-ଟି ଲାଗୁ ପାଇଁ ୧ମାର୍କ, ସରକାରରେ ଫାଇଭ-ଟି ପାଇଁ ୦.୫ମାର୍କ ଓ ମୋ ସରକାର ପାଇଁ ୦.୫ ମାର୍କ ମିଳିବ ବୋଲି ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।