୧୬୨ ଦିନରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ ବାପା-ମାଆ

Protest

Protest

Madhupriya Mistry
  • Published: Saturday, 01 January 2022
  • Updated: 01 January 2022, 09:29 AM IST

ବ୍ରହ୍ମପୁର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): 'ଟାଟା ପାୱାର ଡାଉନ୍‌ ଡାଉନ୍‌। ସ୍ଥାୟୀ କାମର ଅସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ବନ୍ଦ କର।' ଏଭଳି କିଛି ନାରା ବାଜି ଦେଇ ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେବ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀ।  ଓଡ଼ିଶା ବିଜୁଳି କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଏବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାପା ମାଆ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଟାଟା ପାଓ୍ୱାର ସାଉଥ୍ ଓଡ଼ିଶା ଡିଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟୁସନ ଲିମିଟେଡ୍‌ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ ଆଗରେ ବିଜୁଳି କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୬୨ ଦିନ ହେଲା ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା, ୨୦୧୮ର ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ୨ଶହ ଆଉଟ ସୋର୍ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାଉଥ୍‌କୋକୁ ଟାଟା କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଥିଲେ।  ଏବେ ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତିକୁ ଟାଟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ କରି ନୂଆ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ଅଧୀନରେ କାମ କରିବାକୁ ସେହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଧରାଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେଲା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଛନ୍ତି ବିଜୁଳି କର୍ମଚାରୀ। ଏମାନଙ୍କୁ ଦରମା ମିଳିନଥିବାରୁ ପରିବାରବର୍ଗ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।  ତେଣୁ ଶେଷରେ ଏବେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାପା ମାଆ ପରିବାରବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଆଗକୁ ଦାବି ପୂରଣ ନହୁଏ ତେବେ ଆମେ ଅନଶନରେ ବସିବୁ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳନରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗ ଚେତାବନର ଦେଇଛନ୍ତି।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories