ଜଙ୍ଗଲୀ ବର୍ବରତା: ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ପିଟିଲେ

ବାରିପଦା: ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ପିଲାଚୋରି। ଚୋରି କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ କେହି ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦୁଇଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଗାଁ ସାରା ଲୋକ ମିଳିତ ଭାବେ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଲେ। ଦିନ ଦ୍ୱି’ପ୍ରହରେ ଆଇନ୍‌କୁ ହାତକୁ ନେଲେ। କେହି ଜଣେବି ଦୟା ଦେଖାଇଲେ ନାହିଁ।

ଏମିତି ଏକ ଅମାନବୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମୟୂରଭଂଜ ଜିଲ୍ଲା ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ଅଂଚଳରେ। ଏଠି ପିଲାଚୋର ସନ୍ଦେହରେ ୨ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଛନ୍ତି। ଗାଁ ଲୋକେ ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଏକ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ। ଦିନ ଦ୍ୱି’ପ୍ରହରରେ ୪୦୦ରୁ ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମାଡ଼ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରୁନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏପରିକି ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ବାପା ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଆସି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୋଷି ଛକରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଅଭିଯୋଗରୁ ପ୍ରକାଶ, ଆଜି ସକାଳେ ଭୁରୁଡ଼ାକଟା ଗାଁର ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ଦୁଇ ଛୋଟ ପିଲା ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଢ଼ି ଷ୍ଟେସନ୍ ବଜାରରେ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ସେମାନେ ସେଠାରୁ ଶଙ୍ଖାଭଙ୍ଗା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ। ମାତ୍ର ଘରକୁ ରାସ୍ତା ନ ପାଇବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ। ବାସ୍ ସେମାନଙ୍କର ସେତିକି ହିଁ ଥିଲା ଦୋଷ। ଗାଁ ଲୋକ ଭାବିଲେ ଏମାନେ ପିଲାଚୋର। କାରଣ ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ଏ ଅଂଚଳରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କିଛି ପିଲାଚୋର ବୁଲୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଯୁବକ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ପିଲାଚୋର ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମିଳିତ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ମାରିଥିଲେ। ଏହି ଖବର ପାଇ ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବାପା ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ିନଥିଲେ, ପ୍ରବଳ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାକୁ କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଗତକାଲି କପ୍ତିପଦା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଲା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ।