ନବୀନଙ୍କୁ ଶିବରାଜ ତୀର: “ବିଜେଡି ଥିବା ଯାଏ ବିକାଶ ଅସମ୍ଭବ”

ବରଗଡ଼: ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହ୍ୱାନ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ବରଗଡରେ ବିଜେପିର ‘ସବ୍‌କା ସାଥ୍ ସବ୍‌କା ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଶିବରାଜ ବିଜେଡି ସରକାର ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି।

ଶିବରାଜ କହିଛନ୍ତି-“ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡି ସରକାର ଥିବା ଯାଏ ସବ୍‌କା ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପାଇଁ ମାସକୁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାଛଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଚୁର ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁଧାର ଆସୁନି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି, ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନାହିଁ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି-“ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ହେଉଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଏଠାରେ ଜଳ, ଜନ, ବନ ଓ ଖଣି ସମ୍ପଦ ରହିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାରେ ସୁଧାର ଆସୁନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜଣେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯିଏ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ସବ୍‌କା ସାଥ୍‌ ସବ୍‌କା ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି-“ଏଠାରେ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା ହେଉଛି। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମରୁ କଂସବଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଯେଉଁ ଯାତ୍ରା କରାଯାଏ। ଏହା ଅଭୁତପୂର୍ବ । ଯଦି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳିବ ନିଶ୍ଚିତ ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ଆସିବି।”

ସମାବେଶ ସରିବା ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସାମ୍ୱାଦିକଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶିବରାଜ କହିଥିଲେ-“ମୋ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯେଉଁ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମିଳିବ ନାହିଁ। ମାଇନସ୍‌ ୧୦% ସୁଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଦିଆଯାଉଛି। ଅର୍ଥାତ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନିଅ, ବର୍ଷ ଶେଷରେ ୯୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଫେରାଅ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ୪୦ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏଠାରେ କୃଷି ବିକାଶର ହାର ୨୦% ପାଖାପାଖି ରହିଛି। ଲଗାତାର ୪ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଧାରା ଚାଲିଛି। ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷି ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି। କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କେତେକ ଅସାମାଜିବ ବ୍ୟକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି। ଏହାର ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଘଟଣା ଉପରୁ ପର୍ଦ୍ଦା ହଟିବ।”

ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସେ କହିଥିଲେ- “ସବୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୁହେଁ। ଅନ୍ୟ କାରଣ ବି ଥାଇପାରେ। ସ୍ୱାମୀନାଥନ ରିପୋର୍ଟକୁ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛୁ।”

ପିସିସି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ କରିଛନ୍ତି-“ମନମୋହନ ସିଂହ କୁହାଳିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଥିଲେ। ସେ କାମିକା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ହୋଇଥିଲା। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାଲଟିଛନ୍ତି ମୋକ। ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ପାଟୁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି।”

ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିଛନ୍ତି,-“ଯେଉଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରକ୍ତର ଛିଟା ଲାଗିଛି, ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ ଓଡ଼ିଶା ଆସି ତାଙ୍କ ବିକାଶର କାହାଣୀ କହିବାର। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ସରକାର ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କାହିଁକି ଚାଷୀ ହଟ୍ଟହଟ୍ଟା?”