ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ୍ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌

ବାରିପଦା(ମାଣିକଲାଲ ପାଣି): ୯ ଶହ ଏକର ଅଞ୍ଚଳ। ୧୧ ହଜାର୍ ଫୁଟ୍ ବା ସାଢ଼େ ୩ କିଲୋମିଟରର ରନ୍‌ୱେରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଅମର୍ଦ୍ଦା ଏୟାଷ୍ଟ୍ରିପ୍। ହେଲେ ଏବେ ଦିଶୁଛି ଖାଲି ବଣବୁଦା ଆଉ ଉଇହୁଙ୍କା। ଦିଶୁଛି ତ କେବଳ ରନ୍‌ୱେର ୧ ନମ୍ବର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଜୋନ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ବଙ୍କର୍। ଯାହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କୁହନ୍ତି ୩ କୋଟିର ସୁଡଙ୍ଗ। କଥାଟି କ’ଣ ଜାଣିଛନ୍ତି? ବାସ୍ତବରେ ଏହାକୁ ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ୍ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ କୁହାଯାଉଛି। ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବେଳେ ଏହାକୁ ଜାପାନ ବିରୋଧରେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସରକାର ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା କୁହାଯାଏ। ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ମୁକସାକ୍ଷୀ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଅମର୍ଦ୍ଦା ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଅବହେଳିତ। ଗବେଷକ, ଐତିହାସିକ ଓ ସରକାରଙ୍କ ନଜର ଆଢୁଆଳରେ। ଏହାର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର କରାଗଲେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ଇତିହାସକୁ ଯୁବପିଢ଼ି ଜାଣିପାରିବେ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

ଲୋକଲୋଚନଠୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଇଂରେଜ ଅମଳର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ହୁଏତ ଆଜି ବି ବହନ କରୁଥାଇପାରେ ଅନେକ ଇତିହାସର ଗାଥା। ହେଲେ ଏବେ ଏହି ବଙ୍କର୍ ହିଁ ତାହାର ମୁକସାକ୍ଷୀ। ଏହା ଭିତରକୁ ୧୫-୨୦ ଫୁଟ୍ ଯିବା ପରେ ଏକ ସିମେଣ୍ଟ୍ କଂକ୍ରିଟ କାନ୍ଥରେ ବଙ୍କରକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।  କୁହାଯାଏ  ବ୍ରିଟିଶ୍ ସେନା ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଗୋଳାବାରୁଦ, ଗାଡ଼ି ଓ ଅନ୍ୟ ସରଞ୍ଜାମ ଛାଡ଼ିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାହାକୁ ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ସିଲ୍ କରିଦେଇଥିଲେ। ହୁଏତ ଏହାକୁ ଖୋଳାଗଲେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରିବ। ତେଣୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବପିଢ଼ି ମତ ରଖିଛନ୍ତି।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend