ଘରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ପାଇଁ ପଢ଼ନ୍ତୁ କିଛି ଟିପ୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର) ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଯଦି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ରୁହେ, ତେବେ ଏହା ପରିବାର ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଉଭୟ ଆର୍ଥିକ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଘରର ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ବିଗିଡ଼ିଯାଏ। ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଓ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଘରୁ ଏହି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଆମେ ବାସ୍ତୁ ନିୟମ ବୋଲି କହିଥାଉ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ କ’ଣ।

୧- ଘରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ସ୍ୱସ୍ତିକ, ଓଁ ଅବା ଶୁଭ-ଲାଭ ଚିହ୍ନ ଆଙ୍କନ୍ତୁ। ଏହା ଘର ପାଇଁ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ।

୨- ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରିଛି, ତା’ହେଲେ ତା’ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଦର୍ପଣ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

୩- ଡ୍ରଇଁ ରୁମ୍‌ କିମ୍ବା ଷ୍ଟଡି ରୁମ୍‌କୁ ସବୁବେଳେ ସବୁଜ ଗଛରେ ସଜାନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘର ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଓ ପରିବାରରେ କଳିଝଗଡ଼ା ହୁଏ ନାହିଁ।

୪- ରୋଷେଇ ଘରର ଆଲମାରୀରେ ଠାକୁର ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ମନାଯାଏ।

୫- ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଓ ଠାକୁର ଘର ପାଖରେ ଶୌଚାଳୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଧନହାନି ହୋଇଥାଏ। ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ।

୬- କବାଟ ଖୋଲିଲା ବେଳେ ବା ବନ୍ଦ କଲା ବେଳେ ଶବ୍ଦ ହେଉଥିଲେ ଅଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତେଣୁ କବଜାରେ ତେଲ ଦିଅନ୍ତୁ। କବାଟ ଆଉ ଶବ୍ଦ କରିବ ନାହିଁ।