‘ଜିଏସ୍‌ଟି ଭାଙ୍ଗି ଦେବ ବଲିଉଡର ଅଣ୍ଟା’

ଲାଗୁ ହୋଇଯାଇଛି ଜିଏସ୍‌ଟି। ଆଜି ମଧ୍ୟରାତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣମ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟିର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ବହୁତ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆମ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡିନାହିଁ। ଜିଏସ୍‌ଟିର ପ୍ରଭାବ କିପରି ଫିଲ୍ମ ଜଗତ ଉପରେ ପଡିବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି। ତେବେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଫିଲ୍ମଜଗତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବିଶେଷ କରି ମେଗା ବଜେଟ୍‌ ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହାସହ କମ୍‌ ବଜେଟ୍‌ର ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କମିବା ସହ ଫିଲ୍ମ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ପ୍ରଯୋଜକ ବିପୁଲ ସାହା କହିଛନ୍ତି, ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେଲେ ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ନିଶ୍ଚୟ ପଡିବ। ବାହୁବଲୀ ପରି ବିଗ୍ ବଜେଟ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯିବ। ଏହାସହ କମ୍‌ ବଜେଟରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ। ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଛାଡିଦେଲେ ଅନ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ।

ସେହିପରି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ମୁକେଶ ଭଟ୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଜିଏସଟି ଫିଲ୍ମ ଜଗତର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗିଦେବ। ଛୋଟ ଛୋଟ ଫିଲ୍ମ ଏହି ବିଲ ପରିସରରେ ଆସୁଥିବାରୁ ଅନେକ ପ୍ରଯୋଜକ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିବାକୁ ରାଜି ହେବେନାହିଁ। ଧୀରେ ଧୀରେ ସିନେମା ହଲ୍‌ରୁ ହିନ୍ଦି ଫିଲ୍ମ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ ଓ ହଲିଉଡ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ କଳାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ବହୁତ ପ୍ରତ୍ସାହନ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଏହାର ଓଲଟା। ଭାରତକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶଠାରୁ କିଛି ଶିଖିବା ଦରକାର।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କାହା ସହିତ ଶୋଇବା ଶର୍ଟକଟ ନୁହେଁ, ଏକ ଚଏସ : କାଷ୍ଟିଂ କାଉଚକୁ ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ପ୍ରକୃତି ମିଶ୍ର

ସେଲିବ୍ରେଟି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ୨୦୨୦: ଜବରଦସ୍ତ ଲୁକ୍‌ରେ ଏଲିନା ଓ ଅନୁଭା

ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ଆଉ ଜଣେ ସୁଶାନ୍ତ

‘ଲୋକଙ୍କ ଘଣ୍ଟା ଚୋରି କରନ୍ତି ଅକ୍ଷୟ କୁମାର’

ରିଲିଜ୍ ହେଲା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଫିଲ୍ମର ଟାଇଟଲ୍ ଟ୍ରାକ୍‌ର ଟିଜର୍

ପିତାଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ଜାଭେଦ୍

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ସୁଶାନ୍ତ ଓ ରିୟାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ମହେଶ କାହିଁକି ଏତେ ଆଗ୍ରହୀ

‘ଓସ୍କାର ୨୦୨୧’କୁ ଜଜ୍ କରିବେ ୩ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା

ଆରପାରିରେ ସୁର୍‌ମା ଭୋପାଲି ଓରଫ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଜଗଦୀପ

‘ରାନୁ ମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ଏବେ ପୃଥିବୀସାରା ଲୋକ ସୋଦୁଛନ୍ତି, ମୋ ନାଁରେ ଏତଲା ହୋଇଥିଲା କାହିଁକି ?’

ଅପ୍‌ସରାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ଆଳରେ ‘ଓଡ଼ିଶା’କୁ ନୀଚ ଦେଖାଇଲେ ରାମୁ, ମିଳିଲା କଡ଼ା ଜବାବ

‘ବଲିଉଡରେ ପକ୍ଷପାତ ହୋଇଥାଏ, ନେପୋଟିଜମ ନାହିଁ ‘