ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ: କହିଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୋଲି ଯାଞ୍ଚ ନାମରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଙ୍ଗ  ଛୁଅଁନ୍ତି   

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସବା କବରଙ୍କ କାନ୍ଦୁଥିବାର ଭିଡିଓ। ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନର ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଦେଶରେ ଅସମ୍ମାନିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ବୋଲି କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହୁଛନ୍ତି। ଇର୍ଫାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ସହ ବଲିଉଡ୍ ଫିଲ୍ମ ‘ହିନ୍ଦୀ ମିଡିୟମ’ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ସବା କବର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଜର ବିବଶତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ପାକିସ୍ତାନର ଆମେ ଜୟଗାନ କରନ୍ତି। ଯାହାର ପ୍ରଶଂସାରେ  ନାରା ଲଗାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିଦେଶକୁ ଯାଉ ସେଠାରେ ଆମ ଶରୀରକୁ ଏମତି ତନ ତନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିନ୍ତି  ତାହା ବୟାନ କରିହେବ ନାହିଁ।

ସେଠାରେ ଏମିତି ଜାଗାକୁ ଛୁଇଁ ଚେକ୍‌ କରାଯାଏ ଯେ ଯାହା ଭାବିଲେ ଖୁବ ଦୁଃଖ ଲାଗେ। ତାଙ୍କ ସହ ଘଟିଥିବା ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସେ ଟିଭି ସାମ୍ନାରେ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ‘ମୋର ମନେ ଅଛି ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସୁଟିଂ ପାଇଁ ଟିବ୍ଲିସି ଯାଇଥିଲି। ମୋ ସାଙ୍ଗରେ ମୋର ଯେଉଁ ଭାରତୀୟ ସହପାଠୀମାନେ  ଯାଇଥିଲେ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ସେମାନେ ସବୁ ଚାଲିଗଲେ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ରହିଗଲି। ମୋ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ହିଁ ମୋତେ ଅଟକାଇ ଦେଲା। ମୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ନାଗରିକ ବୋଲି ମୋର ସବୁ କିଛି ଯାଞ୍ଚ କରାଗଲା।

ମୋ ବିଷୟରେ ପୁରା ତଦନ୍ତ ଚାଲିଲା।  ମୋତେ ପଚରାଉଚରା କରାଗଲା। ତା’ପରେ ଯାଇ ମୋତେ ଛଡ଼ା ଗଲା। ସେହିଦିନ ହିଁ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରିଥିଲି ଏଇ କ’ଣ ଆମ ଦେଶର ଆମର ଇଜ୍ଜତ ଓ ଆମ ଦେଶର ସମ୍ମାନ । ବିଦେଶରେ ଏଇ ଆମର ସ୍ଥାନ। ଏମିତି ଭାବି ସେ ନିଜକୁ ଅପମାନିତ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ସବା କମରଙ୍କ ଏହି ଅବଶୋଷ ଭରା ଭିଡ଼ିଓକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦେଖି ସାରିଲେଣି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କୁଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛି।