ମାନବିକ ହେଉ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରୋଟକଲ

ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ ଭୋପାଳ ତରଫରୁ ଗତ ବର୍ଷ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁସାରେ ମୃତଦେହ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା କୌଣସି ଲୋକ ଘରକୁ ଫେରି  କୋଭିଡ-୧୯ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

  • ଡାକ୍ତର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହୁ, ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜନ

ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଘଟଣା। ପ୍ରିୟତମଙ୍କୁ ଶେଷ ବିଦାୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଟେ। ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା କଷ୍ଟକର। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଶେଷ ଥର ଦେଖି ନିଜର ଦୁଖଃ ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ରୀତି ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ  ଆସ୍ଥାର ଏକ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ମାନବଙ୍କ ଆଶା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ, ବିଦାୟ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଅସ୍ତିତ୍ୱର ସ୍ଥାନ ପାଇଁ।

ମହାମାରୀ କୋଭିଡ-୧୯ରୁ ଜଣେ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରଚୁର ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣୀତ ଭାରତୀୟ କୋଭିଡ଼ ମୃତ୍ୟୁ ନିୟମ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କଠୋର ଅଟେ। ଆମ ଦେଶରେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଯୁକ୍ତ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତଦେହକୁ ନିରାକରଣ କରାଯାଏ। ପରେ ଶବଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟାଗରେ ଗୁଡ଼ାଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଡ଼ିରେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ପଠାଯାଏ। ମୃତଦେହକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। କୋଭିଡ୍-୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ସାଧାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ଆଉ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ପିପିଏ ଗିୟରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରାଯାଏ।

ଭାରତୀୟ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ଏବଂ ଅପାରଗ କି?

ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି)ର ସୁପାରିଶ, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଉପରେ ନିୟମ ତିଆରି କରିବାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଭାରତୀୟ ନିୟମଠାରୁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ। ମୃତ ଶରୀରରୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ବୋଲି ସିଡିସି ମତ ରଖିଛି। ଗ୍ଲୋବ୍ସ ପିନ୍ଧି ମୃତ ଶରୀରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସିଡିସି ପରିବାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଶବକୁ ପରିବହନ ଏବଂ ସମାଧି ଦେବା ପାଇଁ ପରିବାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି। ପରିବାର ମୃତ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଅତି କମରେ ୧ ମିଟର ଦୂରରୁ।

କୋଭିଡ-୧୯ ମୃତଦେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଆମେରିକା ଅତ୍ୟଧିକ ଉଦାରବାଦୀ କି?

ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ହେଲେ ମୃତ ଶରୀରରୁ କୋଭିଡ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣକୁ ଯତ୍ନର ସହ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ, ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମୃତ ଶରୀର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଳ୍ପ କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ, ବହୁତ କମ୍ ବିପଦକୁ ସୂଚିତ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶରୀରର ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ୨୭ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରାମକ ସମ୍ଭାବନା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ମୃତ ଶରୀରରୁ କୋଭିଡ୍-୧୯କୁ ଚୁକ୍ତି କରିବାର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରମାଣ, ଯେଉଁମାନେ ମୃତ ଶରୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥାଏ। ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥର ଏରୋସୋଲ ଦେଖାଯାଏ। ଏହିପରି ଏରୋସୋଲ ଏକ୍ସପୋଜର ସହିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର କିଛି ଖବର ଅଛି।

ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ ଭୋପାଳ ତରଫରୁ ଗତ ବର୍ଷ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁସାରେ ମୃତଦେହ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା କୌଣସି ଲୋକ ଘରକୁ ଫେରି  କୋଭିଡ-୧୯ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ସମସ୍ତେ ସମ୍ମାନଜନକ ମୃତ୍ୟୁର ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। କାରଣ ଏହା କେବଳ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରର ଏକ ଅଂଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏକାଧିକ ବିଚାରରେ ଭାରତୀୟ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନର ମୌଳିକ ଅଧିକାରରେ ସମ୍ମାନ ସହିତ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ଭାରତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ଆଧାରିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କରିବ। କେବଳ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ, ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ମାନବିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମୋ- ୯୯୩୮୭୪୭୭୭୦, ଇମେଲ- sidusahu@gmail.com

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।