ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ବିଭାଗରେ ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଜି ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ମହିଳା। ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ବିଭାଗରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ସବ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କୁମୁଦିନି ଟାୟାଗି ଏବଂ ସବ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ରେତି ସିଂ।

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଦିଗରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କାରଣ ଉଭୟେ ଦୁଇ ମହିଳା ପ୍ରଥମ ଅଧିକାରୀ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ବାୟୁସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ।

ପୂର୍ବରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଚାକିରି ସ୍ଥିର ୱିଙ୍ଗ୍ ବିମାନରେ ସୀମିତ ଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର 17 ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଗ୍ରୁପରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆଇଏନଏସ ଗରୁଡ କୋଚିରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ “ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ” ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇ “ୱିଙ୍ଗ୍” ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ଆଡମିରାଲ ଆଣ୍ଟୋନି ଜର୍ଜ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ହେଲିକପ୍ଟର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀର ସାମୁଦ୍ରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବିରୋଧୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, 2016ରେ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଭବାନୀ କାନ୍ତ, ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଅବନୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ ଏବଂ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ମୋହାନା ସିଂ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ 10ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ 1,875 ମହିଳା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଅଛନ୍ତି।

ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ମଧ୍ୟ ଅଠର ଜଣ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ନାଭିଗେଟରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ସୁଖୋଇ -30 MKI ସମେତ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଉପରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅପରେଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।