ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା: ଚାର୍ଜସିଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦଙ୍କ ନାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ), ଏନଆରସିକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଆଇନଜାବୀ ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଏହି ମାମଲାରେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଚାର୍ଜସିଟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହାବାଦ୍ ସିପିଆଇ (ଏମ) ନେତା ବ୍ରିନ୍ଦା କରାତ ଏବଂ ଉଦିତ ରାଜଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଚାର୍ଜସିଟରେ ରହିଛି। ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ ରାଲି ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ପୁଲିସ ଚାର୍ଜସିଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି।

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ କାଉନସିଲର ଇଶ୍ରତ ଜହାଁ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରିବା ପରେ ଏହି ପ୍ରମାଣ ପାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଚାର୍ଜସିଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଧାରା 161 ଅନୁଯାୟୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ସାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେତା ଉଦୀତ ରାଜ, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଖୁର୍ସିଦ, ବ୍ରିନ୍ଦା କରାତଙ୍କ ଭଳି ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଖୁରେଜୀଙ୍କ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏବଂ ସେ “ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ” ଦେଇଥିଲେ।

ସାକ୍ଷୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦିତ ରାଜ, ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ, ବ୍ରିନ୍ଦା କରାତ, ଉମର ଖାଲିଦଙ୍କ ପରି ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଖୁରେଜୀଙ୍କ ବିରୋଧ ସ୍ଥାନକୁ ସିଏଏ / ଏପିଆର /ଏନଆରସିକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ।

ଚାର୍ଜସିଟରେ ଆହୁରି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଜହାଁଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଖୁର୍ସିଦ, ସିନେମା ନିର୍ମାତା ରାହୁଲ ରୟ ଏବଂ ଭୀମ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ହିମାଂଶୁ ଏବଂ କର୍ମୀ ଖଲିଦ ସୈଫ୍ ଜାମିଆ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି (ଜେସିସି)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଆସିଥିଲେ।

ସୈଫ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀରେ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିଆନ୍ ନେତା ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ, ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ ମଧ୍ୟ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଏହି ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ କରିଥିବା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟରେ ମଧ୍ୟ ଏବାବଦରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଖୁର୍ସିଦ, ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ଶାଜିଆ ଇମାମ, ଜେସିସି ସଦସ୍ୟ ମେରାନ ହାୟଦରଙ୍କ ଭଳି ବହୁ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଖୁରେଜୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ଥାନକୁ ଡାକିଥିଲେ। ଫେବୃଆରୀ ଅନ୍ତିମ ସପ୍ତାହରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଫେବୃଆରୀ ୨୩ ରୁ ୨୬ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦଙ୍ଗାରେ ୫୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୮୧ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ୯୧ ଜଣ ଗୁଳି ବାଜିବାରୁ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜସିଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ସେଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ଭାବରେ ସିପିଏମ୍ ମହାସଚିବ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ, ସ୍ୱରାଜ ଅଭିଆନ୍ ନେତା ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଜୟନ୍ତୀ ଘୋଷ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦଙ୍କ ନାମ ସମେତ ରାହୁଲ ରୟ, ଭୀମ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଆଣ୍ଟି ହେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଓମାର ଖାଲିଦ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ମାଟିନ୍ ଅହମ୍ମଦ ଏବଂ ବିଧାୟକ ଅମାନତୁଲ୍ଲା ଖାନଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏମାନେ ହିଂସା ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ପୁଲିସ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫାତିମା ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ‘ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଖରାପ କରିବାକୁ’ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।