ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ବିଚାର ହେବ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅପରାଧିକ ମାମଲା !

  • ଅପରାଧିକ ମାମଲାର ବିଚାର ସପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ଆମିକସ କ୍ୟୁରି
  • ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ କୋର୍ଟ ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ
  • ସୀମିତ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ମାମଲାର ବିଚାର ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ରାଜି ଅଛି। ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମୟ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ମାମଲା ଠିକ୍ ସମୟରେ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ରହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ମାମଲାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଶୁଣାଣି ଜାରି ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ୍।

ତୁଷାର ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ବିଚାର ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ ଗଠନ କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଏଭଳି ମାମଲାରେ ସେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନେବା ପରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ ବୋଲି ମେହଟା କହିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯିବ ଏବଂ ତିନି ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଆଜି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିରେ ଅଛି। ଦୁଇ-ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ଏହାର ସ୍ଥିତି କ’ଣ? ସରକାର କଣ କରୁଛନ୍ତି?

ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରିଆ କହିଥିଲେ, “ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଏପରି ମାମଲା ଅଛି ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲା ରହିଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏଭଳି 56 ଟି ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ 13 ଟି ମାମଲା ରହିଛି। ଏହି ସବୁ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟରେ ରହିଛି। ସେଠାରେ ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି ଯାହା କେବଳ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଉ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନଥିଲା। ”

କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଏବଂ ଏପରି ମାମଲା ବନ୍ଦ ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ଭଳି ମାମଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ରହିଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାଂସଦ ବା ବିଧାୟକଙ୍କ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ସମାଧାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ ଗଠନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଜବାବରେ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ବଡ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ। ତେବେ ଆମିକସ୍ କୁରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ତିଆରି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ରାଜ୍ୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ବୋଲି ତୁଷାର ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ଛାଡିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଠି ମୁକ୍ତ କରିବ। ପାଣ୍ଠି ରିଲିଜ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ |

ମେହେଟା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଛି, ତେବେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ମାମଲା ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ସେଠାରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ରାଜ୍ୟରେ କୋର୍ଟ ଗଠନ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସିବିଆଇ, ଇଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଉ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନେବା ପରେ ସେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ ବୋଲି ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଗୁରୁବାର ଫିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ, ମତ ବିନିମୟ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ମାୟାନଗରୀର ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲ: ବଲିଉଡ୍ ମସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ହେଲା ସମନ୍

ରାଜ୍ୟସଭା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ

ରିୟାଙ୍କ ଜାମିନ୍ ଆବେଦନ ନେଇ ଆଜି ହେବନି ଶୁଣାଣି

୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ବୁଧବାର: ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ

ଏନଡିଏର ଅର୍ଥ ‘ନୋ ଡାଟା ଏଭେଲେବୁଲ’: ଶଶୀ ଥରୁର

ଟସ୍ ଜିତିଲା ସୁପର୍ କିଙ୍ଗସ୍, ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଅକ୍ଟୋବର ୬ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ରିଆ

ଆନ୍ଦୋଳନରତ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଖକୁ ଚା’ ନେଇଗଲେ ହରିବଂଶ, ପ୍ରଶଂସା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

୨୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ମଙ୍ଗଳବାର: ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହଯୋଗ ମିଳିବ

ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିବଂଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଖାରଜ