ପିଏମଙ୍କ ନିକଟତମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଡ଼ ପଦ ଦେଲା ବିଜେପି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଆଗକୁ ୟୁପି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିକଟତମ ବ୍ୟକ୍ତି କୁହାଯାଉଥିବା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବଡ଼ ପଦବୀ ମିଳିଛି। ୟୁପିରେ ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛି ଦଳ। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂହ ଆଜି ଦଳୀୟ ପଦାଧିକାରୀ ବାବଦରେ ଘୋଷଣା କରିବା ବେଳେ ଏହା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଅରବିନ୍ଦ ଶର୍ମା ସରକାର କିମ୍ୱା ସଂଗଠନରେ ବଡ଼ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା।

ୟୁପିର ମଉ ନିବାସୀ ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଗୁଜରାଟ କ୍ୟାଡରର ଆଇଏଏସ ଅଫିସର। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଏକାଠି କାମ କରିଥିଲେ। ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାକୁ ୨ ବର୍ଷ ବାକି ରହିଥିବା ବେଳେ ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଶର୍ମା ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିଧାନ ପରିଷଦକୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି।

ଆଗକୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ରହିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଯୋଗୀ ସରକାର ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ପରିଚାଳନକୁ ଠିକ୍ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ସଜାଡିବାରେ ଏହି ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଥିବା କୁହାଯାଏ। ଏକ ଶର୍ମାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଜରିଆରେ ୟୁପି ଉଭୟ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏମିତିକି ସରକାରର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସଜଡିବାରେ ଏକ ଶର୍ମାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ସରକାର ନିଅନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ଉପସଭାପତି ପଦ ଦେଇଛି। ଏହାବାଦ ରାଜ୍ୟର ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ମିଶ୍ର ଏବଂ ଅମିତ ବାଲ୍ମିକୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉପସଭାପତି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି ବିଜେପି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।