ଅଡୁଆରେ ସ୍ୱିଗୀ ଓ ଜୋମାଟୋ, ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଡୁଆରେ ଫୁଡ୍‌ ଡେଲିଭରି ତଥା ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ସ୍ୱିଗୀ ଓ ଜୋମାଟୋ। ତାଙ୍କ ବିରୋଧ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଗ ତଥା ସିସିଆଇ। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ମଡେଲର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ CCI ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆଇନର ଧାରା ୩(୧) ଏବଂ ୩(୪)ର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ଆୟୋଗ ଏହି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ସିସିଆଇ ତା’ର ଏପ୍ରିଲ୍ ୪ ତାରିଖରେ ଜାରି କରିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛି, ଜୋମାଟୋ ଏବଂ ସ୍ୱିଗୀର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କଣ୍ଡକ୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଡିଜି)ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହା ଜାଣିହେବ ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଆଚରଣ କମ୍ପିଟିସନ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୩(୧) ଏବଂ ୩(୪) କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି କି ନାହିଁ।

ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୨୬(୧) ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିସ୍ତୃତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଡିଜିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବା ପରେ ୬୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଡିଜିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ନ୍ୟାଶନାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। NRAI ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଭାରତର ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବଜାର ଅଂଶ ଥିବା ଏଗ୍ରିଗେଟରମାନେ ବିଶାଳ ରିହାତି, ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ ଟାଇ-ଅପ୍ ଏବଂ କିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇ ଭାରତର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଏହା ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ନୂତନ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସଂଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସଂସ୍ଥା ବିଳମ୍ବିତ ପେମେଣ୍ଟ, ଚୁକ୍ତିରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଏକପାଖିଆ ଧାରା, ଅତିରିକ୍ତ ଆୟୋଗ ଚାର୍ଜ କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ CCI ଯାଂଚ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।