ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ କହି କଂଗ୍ରେସ ଦେଶକୁ ବଦନାମ କରୁଛି: ଜାଭଡେକର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ବିଭିନ୍ନ ରୂପ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମେଡିକାଲ ଭାଷାରେ ଭେରିଆଣ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହାର ଚିହ୍ନଟ କୋଡ ଓ୍ୱାର୍ଡ ଜରିଆରେ କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନା ଯେପରି ବିକଶିତ ହେଉଛି ସେହି ଅନୁସାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୋଡ ଓ୍ୱାର୍ଡ ରଖୁଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଭାରତରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଭେରିଆଣ୍ଟକୁ B.1.617 କୁହାଯିବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ ନୁହେଁ। ନିକଟରେ ଆପ୍ ନେତା ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ କହିଥିଲେ ସିଙ୍ଗାପୋର ଭେରିଆଣ୍ଟ। ଯାହାକୁ ନେଇ ସିଙ୍ଗାପୋର ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାପରେ ବି ଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା B.1.617 ପରିବର୍ତ୍ତେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ କହିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ଭରଚୁଆଲ ମୋଡରେ ବୈଠକ କରୁଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା କମଲନାଥ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ସରକାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ ଚାରିଆଡେ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି। ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟକୁ ଡରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଯାଇ କମଲନାଥ କହିଥିଲେ ମେରା ଭାରତ ମହାନ କହିବା ବଦଳରେ ମୋ ଭାରତକୁ କୋଭିଡ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି କହିବା ଦରକାର। ସରକାର କୋଭିଡର ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ଭାରତ ଏବେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ରାଜଧାନୀ ପାଲଟିଛି ବୋଲି କମଲନାଥ କହିଥିଲେ।

ଏବେ ଏହି କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ ମତକୁ ନେଇ ପାଲଟା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର। ସେ କମଲ ନାଥ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ନିଜର ରାଜନୀତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଦେଶର ନାଁକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛନ୍ତି।

ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ କମଲନାଥ କରୋନାକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଅପମାନ ଏବଂ ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଧ୍ୟ ଏହା କହୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ନାମ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ନାମକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ତେଣୁ କମଲ ନାଥ ନିଜ ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଦରକାର। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ କୋଭାକ୍ସିନକୁ ବିଜେପି ଟିକା କୁହାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଟିକା ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି। ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହୁଛନ୍ତି କୋଭାକ୍ସିନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ତାଲିକାରେ ନାହିଁ ତେଣୁ ଜଣେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବନି। ହେଲେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏଭଳି କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନି ବୋଲି ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି।

ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ କରୋନା ଓ ଟିକାକୁ ନେଇ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ ଜରିଆରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କନଫ୍ୟୁଜନରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାକି କରୋମା ଲଢ଼େଇକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ କାହିଁକି ଏଭଳି ନକରାତ୍ମକ ରାଜନୀତି କରୁଛି ସେ ନେଇ ଜବାବ ଦେବା ଦରକାର ବୋଲି ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।