୨୫ରୁ ୩୦ ନକ୍ସଲ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଦାବି କଲେ ସିଆରପିଏଫ ଡିଜି

ଛତିଶଗଡ଼ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣର ତଦନ୍ତ କରିବ ଏନଆଇଏ!

ରାୟପୁର: ଛତିଶଗଡ଼ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଏବେ ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ। ଆସାମରୁ ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର କାଣ୍ଟଛାଣ୍ଟ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବା ପରେ ନିଜ ବାସଭବନରେ ସିଆରପିଏଫ ଡିଜିଙ୍କ ସହ ସେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଆଉ କିଛି ବଡ଼ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଏନଆଇଏ କରିପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି।

ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଗୃହ ସଚିବ, ଗୁଇନ୍ଦା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ସ୍ପେଶାଲ ଡିଜି ସିଆରପିଏଫ ସମେତ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଜାପୁରରେ ହୋଇଥିବା ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣ ବାବଦରେ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ବିଜାପୁର ଏବଂ ସୁକୁମା ଜିଲ୍ଲା ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୨୨ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଯାବତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ୧୭ ଯବାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ୩୦ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଏହି ବୈଠକରେ ସିଆରପିଏଫ ଡିଜି କୁଲଦୀପ ସିଂହ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଫଳକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ନାହାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଗୁଇନ୍ଦା ବିଫଳ ହୋଇଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ସିରିଆପିଏଫ କେବେ ହେଲେ ଅପରେଶନ କରିବାକୁ ଯାଇନଥାନ୍ତା। ଆଉ ଗୁଇନ୍ଦା ଯଦି ବିଫଳ ହୋଇଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥାନ୍ତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଏହି ମାମଲାର ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ବିଜାପୁର ପୁଲିସ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଦେବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କୁଲଦୀପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏଯାବତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି କେତେ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ୨୫ରୁ ୩୦ ନକ୍ସଲ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲାର ପୁଲିସ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ସେଠାରେ ପାଖାପାଖି ୪୦୦ ଜଣ ନକ୍ସଲ ପାଖ ଗାଁରେ ରହୁଛନ୍ତି। ନକ୍ସଲ ମାନେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ପାଖ ଗାଁକୁ ଯବାନ ମାନେ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ନକ୍ସଲ ପ୍ରତି ଜବାବରେ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ପୁଲିସ କହିଛି। କାରଣ ଅନେକ ଯବାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଛୁରୀର ଆଘାତ ରହିଥିବା ପୁଲିସ କହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।