ଆତଙ୍କବାଦୀର ଭାଇକୁ ବଡ଼ ପୁରସ୍କାର ଦେଲା କଂଗ୍ରେସ

ଚଣ୍ଡିଗଡ: ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଓ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅମିରନ୍ଦର ସିଂହ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଶାସକ କଂଗ୍ରେସ ଆତଙ୍କବାଦୀର ଭାଇକୁ ଦେଇଛି ପୁରସ୍କାର। ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ‘ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍’ର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଅବତାର ସିଂ ପନ୍ନୁଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିବାଦ।

ଅବତାର ସିଂ ପନ୍ନୁଙ୍କ ଭାଇ ବଲବିନ୍ଦର ସିଂ ପନ୍ନୁ କୋଟଲାବାମାଙ୍କୁ ଜୈନକୋ ଲିମିଟେଡରେ ପଞ୍ଜାବର ଚରଣଜିତ ସିଂ ଚାନ୍ନି ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ହଙ୍ଗାମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ ବଲବିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ଜୈନକୋ ଲିମିଟେଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତୃପ୍ତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ବାଜୱା ଏହି ନିଯୁକ୍ତିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀର ଭାଇକୁ ଏଭଳି ନୁଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅକଳୀ ଦଳ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି। ‘ଶିଖ ଫର୍‌ ଜଷ୍ଟିସ୍‌’ ଭଳି ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନର ସେକ୍ରେଟାରୀ ଜେନ୍‌ରାଲଙ୍କ ପରିବାର ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରରେ କିଭଳି ଏପରି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ବୋଲି ଅକାଳୀ ଦଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବଲବିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଭାଇ ଅବତାର ସିଂ ପନ୍ନୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ‘ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍’ର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ସଂଯୋଜକ ଅଟନ୍ତି। ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଲଗାତାର ଖାଲିସ୍ତାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ରେଫରେଣ୍ଡମ୍ ୨୦-୨୦ ଅଭିଯାନରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେ ଜଡିତ ରହିଆସିଛି।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପଞ୍ଜାବର ଗୁରୁଦାସପୁରରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖଲିସ୍ତାନଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ବଲବିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘର ଅଛି । ଏବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିବା ଜଣେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ‘ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍’ର ଜଣେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନେତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ସରକାରରେ କିଭଳି ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି ତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।