ପେଗାସସ୍‌ ବିବାଦ ଉପରେ ଅମିତ ଶାହ କହିଲେ- ଆପଣମାନେ କ୍ରୋନୋଲଜିକୁ ବୁଝନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପେଗାସସ୍‌କୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ବିବାଦ ଉପରେ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସବୁକଥାରେ କ୍ରୋନୋଲଜି ବା କାହା ପରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି, ସେକଥା ବୁଝନ୍ତୁ ବୋଲି ବୟାନ ଦେଉଥିବା ଶାହ ଏବେ ପେଗାସସ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସମାନ କଥା କହି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ତୀର ମାରିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ସମାଲୋଚକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରି କ୍ରୋନୋଲଜି ବୁଝନ୍ତୁ ବୋଲି କହନ୍ତି। ହେଲେ ସେ ଆଜି କହିଛନ୍ତି, “ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀ ଓ ଅବରୋଧକାରୀ ଶକ୍ତିମାନେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରି ଭାରତର ବିକାଶ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଦେଶରେ ବିକାଶର ନୂତନ ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରିବ।”

ପେଗାସସ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ୩୦୦ ବିଶିଷ୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରାଯାଉଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଗତକାଲି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଆଜି ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ସଂସଦର ଉଭୟ ସଦନରେ ଘେରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଗୃହ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ପାରିନି। ପେଗାସସ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଥିଲେ। ସେ ରିପୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟତା ନଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହା ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରି ନାହିଁ।

ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିବା ସହ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରିଛି। ଏସବୁ ଭିତରେ ଅମିତ ଶାହ କହିଛନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଥଟାରେ ଏହି ଫ୍ରେଜ(କ୍ରୋନୋଲିଜିକୁ ବୁଝନ୍ତୁ)କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ହେଲେ ମୁଁ ଆଜି ବେଶ ଗମ୍ଭରତାର ସହ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଷୟ ବସ୍ତୁର ଲିକ୍‌ ଓ ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିରୋଧ କଥା କହୁଛି। ଆପଣମାନେ କ୍ରୋନୋଲଜିକୁ ବୁଝନ୍ତୁ। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ବିଶୃଙ୍ଖଳକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକାଶର ପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ସାମ୍ନାକୁ ଅଣାଯାଇଛି।

ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସଂଗଠନ। ସେମାନେ ଭାରତ ବିକାଶ କରୁ ବୋଲି ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ। ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଭଲ ଭାବେ ଏହି କ୍ରୋନୋଲଜି ଓ କନେକସନକୁ ବୁଝିଛନ୍ତି।

ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଳିନ କରିବା ପାଇଁ ଗତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ବିକାଶର ଗତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଅଣାଯାଇଛି। ଏହି ଅଧିବେଶନ ସହିତ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅନେକ ଆଶା ଜଡ଼ିତ ହୋଇ ରହିଛି। କୃଷକ, ଯୁବକ, ମହିଳା, ଗରିବ ତଥା ସମାଜର ବଞ୍ଚିତ ବର୍ଗଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଗୃହରେ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବିତର୍କ ଓ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି।

ଗତକାଲିର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଓ ଆଜି ସକାଳେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗୃହରେ ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ସରକାର ରାଜି ଥିବା କହିଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ମହିଳା, କୃଷକ, ଦଳିତ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଛି।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଏମିତି ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିଳା ତଥା ସମାଜର ପଛୁଆ ତଥା ବଞ୍ଚିତ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ସମ୍ମାନକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏମାନେ ସେହି ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦେଶର ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ କାହା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଭାରତର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଖରାପ କରିବାକୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି? ବାରମ୍ବାର ଭାରତକୁ ନୀଚ କରି ଦେଖାଇ, ସେମାନେ କ’ଣ ଆନନ୍ଦ ପାଆନ୍ତି ବୋଲି ଶାହ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।