ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରକୁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା

  • ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୀତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା
  • ବିଦ୍ୟୁତ ଏବଂ ପାଣି ବିଲ୍ ଅଧା କ୍ଷମା
  • ବ୍ୟବସାୟ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୫% ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ
  • ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ଶ୍ରୀନଗର: ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଏହା ଘୋଷଣା କରି ମନୋଜ ସିହ୍ନା  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୀତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଲାଭ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଶ୍ରେଣୀର ସୁବିଧା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟୁତ, ପାଣି ଆଦି ବିଲରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ କଷ୍ଟମ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଯୋଜନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି ଉପ ରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ବର୍ଗକୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ, ରାଜ୍ୟରେ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବିନା ସୁଧରେ ଋଣ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତତନ୍ତ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୭ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୁବକ ଏବଂ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡେସ୍କ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।