ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ହଟିଲା ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଆପ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ଆସିବାପରେ ଏବେ ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନକୁ ବୟକଟ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ହେଉଛି। ଚୀନର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଆପ୍ସ ଉପରେ ବିଶ୍ୱରେ ଦବଦବା ରହିଛି। ଆପ୍ସ ହଟିଲେ ଚୀନର ବ୍ୟବସାୟିକ କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ଚୀନ୍ ଆପ୍ସକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ‘ରିମୋଭ୍ ଚାଇନ୍ ଆପ୍ସ’ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଆପ୍ସକୁ ଏବେ ହଟାଇ ଦେଇଛି ଗୁରୁଲ୍। ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ଏହି ଆପ୍ସକୁ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଡାଉନ ଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ କୁହାଯାଉଥିବା ‘ମିତ୍ରୋଁ’ ଆପ୍ସର ପାକିସ୍ତାନୀ ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା ପରେ ଏହି ଆପ୍ସକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି।

ରିମୋଭ ଚାଇନା ଆପ୍ସ ଜରିଆରେ ଜଣେ ଡାଉନଲୋଡ କଲେ ମୋବାଇଲରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଚାଇନା ଆପ୍ସ ଦେଖାଦେଇଦେବ। ପରେ ରିମୋଭା ବା ଡିଲିଟ୍ ଅପସନ ଦେଖାଇବ। ଜଣେ ଚାହିଁଲେ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ ଚାଇନା ଆପ୍ସକୁ ହଟାଇ ପାରିବ। ହେଲେ ଏହା ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଭାବନାକୁ ଅଧିକ ତୀବ୍ର କରିବ ହୃଦବୋଧ କରି ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଏହି ଆପ୍ସକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଡାଉନ୍ ଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ହେଲେ ନୂଆ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ମିତ୍ରୋଁ ଆପ୍ସ ଟିକଟକ ଭଳି ଏକ ଆପ୍ସ। ଭାରତର ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏହି ଆପ୍ସ ତିଆରି କରିଥିବା ପ୍ରଥମେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ପରେ ଏହି ଆପ୍ସ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲିଙ୍କ୍ ରହିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ପରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏହାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବା ପରେ ଆସିଲା ବିଜେଡିର ସାନି ତାଲିକା

ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ, ମାଟିରେ ମିଶିଗଲା ଶତାଧିକ ଘର

ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଢୁଢୁ ବର୍ଷାରେ ଗାତ ପାଖରେ ୭ ଘଣ୍ଟା ଛିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା

୮ ଦିନରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୪୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଭୂସ୍ଖଳନ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ

ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ

କରୋନାରେ ମୃତ ବାପାଙ୍କ ଶବ ଦେଖିବାକୁ ପୁଅକୁ ମାଗିଲେ ୫୧ ହଜାର, କିନ୍ତୁ…

ଚାଇନା ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ହଂକଂ ମିଡିଆ ଟାଇକୁନ ଗିରଫ

ସାରୁ ପତ୍ରରେ ଦୁଇମୁଣ୍ଡିଆ ସାପ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ରିୟାଙ୍କ ଆଇଟିଆର୍‌ ଡିଟେଲ୍‌ସ‌, ଇନ୍‌କମ୍‌ଠୁ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟ୍ ଅଧିକ

ପୁଣି ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ଶାହ ଫୈଜଲ