ତିନି ବର୍ଷରେ ସଶକ୍ତ ହେବେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ

ନୂଅଦିଲ୍ଲୀ:ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ନେଟୱାର୍କ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାର ସର୍ତ୍ତବଳୀ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ଓ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହିପାଇଁ ଉଭୟ ସଂସ୍ଥା ମିଳିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏହି ଯୋଜନାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ୫ ଲକ୍ଷ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା। ଆସନ୍ତା ୨୦୨୨ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ମୋଟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ। ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଟୱାର୍କ ଟ୍ରଷ୍ଟ – ୱାଧୱାନୀ ଅପରେଟିଂ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏହି ସଂସ୍ଥା ତାର ସହଯୋଗର ହାତ ସଂପ୍ରସାରଣ କରିଛି। ଚୁକ୍ତିନାମାର ସର୍ତାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା ୟୁନିଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକରିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ ଓ ଉପାର୍ଜନକ୍ଷମ କରିବ। ଏହା ଛଡ଼ା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏକ ଆଇଟିସି ଭିତିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏକ ଜାତୀୟସ୍ତରର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ୱାଧୱାନୀ ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ। ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବିଭାଗ ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ୫୦,୦୦୦ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ, ଅନ୍ୟତ୍ର ପ୍ରେରଣ ଓ ଅନ୍ୟ ସବୁପ୍ରକାର ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇଦେବ। ସର୍ବୋପରି ଏସଡ଼ିଏନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆଗାମୀ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆନୁପାତିକ ଭିତିରେ ୧୨ରୁ ୬୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବ। ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ସହ ସେମାନଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଓ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ କରାଯାଇପାରିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଜିଠୁ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ; ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଆସିବେ ପିଲା

ଭୁଶୁଡ଼ି ଗଲା ତିନି ମହଲା କୋଠା; ୮ ମୃତ

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, ଜୟା ଓ ଶ୍ରୁତିଙ୍କୁ ସମନ୍ କଲା ଏନସିବି

ପାରମ୍ପରିକ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟାର ମସଜିଦ୍

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧୯% ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଆକଳନ କଲା କେନ୍ଦ୍ର

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଚରଣ ସଂସଦର ଗାରିମାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି: ରାଜନାଥ

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ୧୯୬୨ ନୀତି ଆପଣାଉଛି ଚୀନ୍!

ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିବଂଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ବିରୋଧୀ

ଡୋମିକିଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ବଢ଼ୁଛି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

ପିଭିସି ପାଇପରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ପଠାଇଥାନ୍ତା ପାକିସ୍ତାନ, ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ କଲା ବିଏସଏଫ୍

କରୋନା ଲଢ଼େଇରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ଶତାୟୁ ମହିଳା

ରାଜ୍ୟସଭାରେ କୃଷି ବିଲ୍ ପାରିତ: ରୁଲ୍ ବୂୁକ୍ ଚିରିଲେ, ମାଇକ ଭାଙ୍ଗିଲେ ବିରୋଧୀ