‘ରାଜ୍ୟରେ ୯୭% ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ଦରକାର ପଡୁନି ହସ୍ପିଟାଲ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି କରୋନା। ବେକାବୁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ସ୍ଥିତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୭୦୭୧ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ  ଓଡିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୭%ଙ୍କର ହସ୍ପିଟାଲାଇଜେସନର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟର କୋଭିଡ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ଏପରି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ।

କରୋନା ସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲା ନେଇ ରାଜ୍ୟର ମେଡିକାଲ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ।  ଏନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ୭୧୮୧ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସୁବିଧା ଥିବା ବେଡ ରହିଛି । ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୦୦୦ଟି ବେଡ୍ ରହିଛି । ୨୦୨୪ଟି ICU ଓ HDU ଏବଂ ୮୭୪ଟି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । ସେପଟେ  ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ ସଂଖ୍ୟା ରହିଛି ୧୬, ୧୧୭ । ସେମାନଙ୍କ କେସ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫,୬୪୦ ଜଣ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ରହିଛନ୍ତି । ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ହସ୍ପିଟାଲର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ,  ରାଜ୍ୟରେ ଧିରେ ଧିରେ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୦୭୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୨୨୬ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।