ବଡସିଂହାର ବେଶରେ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱର, ଲାଗି ହେଲା ଗଜ ଭୋଗ

ଆଠଗଡ଼(ନୀଳକଣ୍ଠ ଦୋରା): ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ପରେ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଗିହେଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜ ଭୋଗ ।  ଏଥିନିମନ୍ତେ ଗତକାଲି ରାତି ଗୋଟାଏରୁ ନୀତିକାନ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।  ମଙ୍ଗଳାଆଳତୀ ପରେ ମହାନଦୀରୁ ୧୦୮ ସୁବାଷିତ ଜଳରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନ କରା ଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଖେଚୁଡି ଭୋଗ , ଘର୍ଷଣ ଲାଗି କରାଗଲା। ଏହାପରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ବଡସିଂହାର ବେଶରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇ ମହାଦେବଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଭୋଗ ଲାଗି କରା ଯାଇଥିଲା ।

ଚାଉଳ,ମୁଗ, ଗୁଡ, ନଡିଆ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟର ମିଶ୍ରଣରେ ଏହି ଗଜଭୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୋଷଘରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଶୁଦ୍ଧପୁତ ଭାବେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ମହାମାରୀ କରୋନା କଟକଣା କାରଣରୁ ଏଥର ମନ୍ଦିରକୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଲାଗି ହୋଇଛି ଗଜଭୋଗ ।

bhog
ବାପାଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଭୋଗ ଲାଗି ହେଉଛି।

ଏନେଇ ଆଠଗଡ଼ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି, ସମସ୍ତ ନୀତିକାନ୍ତି ସୁରଖୁରରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ଭାବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଯେପରି ମହାମାରୀ ଦୂରେଇ ଯିବ ସେଥିନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଉଚିତ ।

ପଞ୍ଚୁକକୁ ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ କରିବାକୁ ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏଥିନିମନ୍ତେ ୨ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ୨ ଆଇଆଇସି, ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ୬ ଅଫିସର ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।