ଗୃହରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡ଼ିଆରେ ବିବୃତି ନ ରଖିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ : ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ପରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ପରିତାପର ବିଷୟ, ଲୋକସେବା ଭବନ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭାରେ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରୁନି।  ରାଜ୍ୟରେ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁଳ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଯୋଗୁ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହରେ ନିଜ ବିବୃତି ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ରଖୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ବିଧାନସଭାରେ ବହୁ ସ୍ଥାୟୀ ଗୃହ କମିଟି ରହିଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ, ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା  ବିଧାନସଭା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯେପରି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରିବ, ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଓଡ଼ିଶା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟଳୟରେ ଇଂରାଜୀ ସହିତ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଭାଷା ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୋର୍ଟ କଚେରୀ ନାଁ କହି କେହି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକି ପାରିବ ନାହିଁ। ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ହେବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।