ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ପଚା ଅଣ୍ଡା, ଆଳୁ ସାଙ୍ଗକୁ ପୋକା ବାଇଗଣ

ବଲାଙ୍ଗିର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ସହ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ମୁହାଁ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମଧ୍ୟାନ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା। ପିଲାଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ହେଲେ କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଆଳରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ପଚା ଅଣ୍ଡା ଓ ପାଣିଆ ଡାଲି ଓ ପଚା ଆଳୁ ଓ ପୋକରା ବାଇଗଣ। ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ଗାନ୍ଧିନଗରପଡା ପ୍ରାସିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ପାଇଁ ସବୁ ସ୍କୁଲକୁ ସକାଳୁଆ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରକାର। ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ହେଲେ ବି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଆଜି ପ୍ରାସିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ଣ ଭୋଜନରେ ପଚା ଅଣ୍ଡା, ପାଣିଆ ଡାଲି ଓ ପଚା ଆଳୁ ଓ ପୋକରା ବାଇଗଣ ରୋଷେଇ କରି ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ପିଲାମାନେ ଖାଇବା ବେଳେ ଅଣ୍ଡା ତରକାରୀରୁ ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାରୁ ନ ଖାଇ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। କେତେକ ପିଲା ପଚା ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ମଧ୍ୟ ବାନ୍ତି କରିଥିଲେ। ପରେ ପ୍ରଧ୍ୟାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିସ୍କୁଟ କିଣି ଆଣି ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ। ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ରୋଷେଇ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

egg
ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ପଚା ଅଣ୍ଡା, ପୋକା ବାଇଗଣ ଓ ପଚା ଆଳୁ

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଖରାପ ଗୁଡ଼ିକ ବାହାର କରି ଦେଇ ଯେଉଁ ଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ଥିଲା, ତାକୁ ରୋଷେଇ କରାଯାଇଥିଲା। ପଚା ଅଣ୍ଡା ଅଲଗା ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇ ଭଲ ଅଣ୍ଡା ରୋଷେଇ କରାଯାଇଥିଲା। ମସଲା ଓ ଟମାଟୋ କମ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ଖାଇନଥିଲେ। ଏନେଇ ସ୍କୁଲର କମିଟି ମେମ୍ବର ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଡକାଇ ଜଣାଇଥିଲି। ମୁଁ ଏନେଇ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଡାକି କହିବାରୁ ସେମାନେ ମୋ ସହିତ ଝଗଡ଼ା କରିଥିଲେ।

ସ୍କୁଲ କମିଟିର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ପଚା ଅଣ୍ଡା, ପୋକା ବାଇଗଣ, ପଚା ଆଳୁ ଓ ପାଣିଆ ଡାଲି ରନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ମୁଁ ଆସି ଦେଖିଥିଲି। ଏପରି ଖାଦ୍ୟ କାହିଁକି ରାନ୍ଧି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ମୁଁ ପଚାରି ଥିଲି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।