ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ: ୮୧.୧୧% ପାସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ। ଏଥର ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ରହିଛି ୮୧.୧୧ ପ୍ରତିଶତ। ମୋଟ ୯୦,୬୪୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ୭୩,୫୨୩ ଜଣ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି।

ବାଳକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବାଳିକାଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ଅଧିକ ରହିଛି। ବାଳକଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୮୦.୨୯% ରହିଥିବା ବେଳେ ବାଳିକାଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୮୨.୩୬ % ରହିଛି।

ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ  ୧୯,୦୮୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାସ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୬,୩୨୨ ଜଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଓ ୨୭,୫୯୭ ଜଣ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି।

ମୋଟ ୨୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୧୮ ଜଣ ପୁଅ ଓ ୯ ଜଣ ଝିଅ।

ମୋଟ ୧୧୨୫ ଜଣ ୮୦% ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୭୭୫ ପୁଅ ଓ ୩୫୦ ଝିଅ।

୩୦୦୯ ଜଣ ପୁଅ ଓ ୧୯୩୪ ଜଣ ଝିଅ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୯୩.୪୧% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ପାସ୍‌ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ରହିଛି।  ଏଠାରେ ୫୨.୫୧% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି।

୩ଟି କଲେଜରେ କେହି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପାସ୍ କରି ନାହାନ୍ତି।

www.chseodisha.nic.in www.odisharesult.nic.in ରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି।

ଆସନ୍ତା ୨୯ ସୁଦ୍ଧା  ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ କଳା ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ସିଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆଜି ରେଜଲ୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର ରେଜଲ୍ଟ ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ।