ବିନା ଇଞ୍ଜିନ୍‌ରେ ଟ୍ରେନ ଗଡ଼ିବା ଘଟଣା, ୭ ନିଲମ୍ବିତ

ଭୁବନେଶ୍ସର(ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସରକାର ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ରେଳ ବିଭାଗରେ ସୁଧାର ଆସିପାରୁ ନାହିଁ। ଯାହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଗତକାଲି ରାତିରେ। ବିନା ଇଞ୍ଜିନରେ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଗଡ଼ିଗଲା ପୁରୀ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌।  ବାଜିରେ ଲାଗିଗଲା ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ। ଗତକାଲି ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଷ୍ଟେସନରୁ ଏହି ଗାଡିର ୨୨ଟି ବଗି ବିନା ଇଞ୍ଜିନରେ ଗଡ଼ିବା ଘଟଣାର ଚାଲିଛି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଖୋଳତାଡ଼। ଆଉ  ୭ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସ୍ପେଣ୍ଡ କରିଛି ରେଳ ବିଭାଗ। ୩ଦିନ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ମଗାଯାଇଛି । କେଉଁଠି ତ୍ରୁଟି ରହିଲା,  ଦାୟୀ କିଏ ବୋଲି ଏବେ  ଯାତ୍ରୀ ମାଗୁଛନ୍ତି ଜବାବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ୫ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ-ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ର ଇଞ୍ଜିନ ବଦଳ ହୋଇଥିଲା । ୨୨ଟି ବଗିରେ ଥିଲେ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ପାଖାପାଖି ଯାତ୍ରୀ । ହଠାତ୍ ଗାଡ଼ି ପଛକୁ ଗଡିଥିଲା, ହେଲେ ବିନା ଇଞ୍ଜିନିରେ ଗଡ଼ୁଥିବା କେହି ଜାଣି ପାରି ନ ଥିଲେ । ପରେ ଯେଉଁମାନେ ବୁଝିଥିଲେ ସେତେବେଳେ କିଛି କରିବାକୁ ଉପାୟ ନ ଥିଲା। ଟିଟିଲାଗଡରୁ-କେସିଙ୍ଗା, ୧୩ କିଲୋମିଟର ଗଡ଼ନ୍ତି ଟ୍ରାକରେ ବିନା ବାଧାରେ ଚାଲିଥିଲା ବଗି । କେସିଙ୍ଗା ପରେ ଉଠାଣି ପଡିବାରୁ କାଣ୍ଡେଲ୍ ରୋଡ୍ ଷ୍ଟେସନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରେନ୍ର ବେଗ କମିଗଲା। ଆଉ ସେଠୁ ପୁଣି କେସିଂଗା ଆଡ଼କୁ ୪ କିଲୋମିଟର ଗଡ଼ିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିନା ଇଞ୍ଜିନରେ ବଗି ସବୁ ଏମିତି ଆଗପଛ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ ଯାତ୍ରୀ। ପରେ କାଠ ଲଗାଇ କେସିଙ୍ଗା ନିକଟରେ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକା ଯାଇଥିଲା । ଇଂଜିନ୍ ସଂଯୋଗ ହେବାପରେ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା ଟେନ୍।

ଏହି ଅଘଟଣାକୁ ଦିନଟିଏ ବିତିବାକୁ ବସିଥିଲେ ବି କାରଣ ଖୋଜି ପାଉନି ରେଳ ବିଭାଗ          । ଏହି ଅଘଟଣ ପରେ ଦୁଇ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ନିହାଲ ଓ କାନ୍ତା ଖର୍ସେଲଙ୍କୁ ଗତରାତିର ଅଘଟଣ ପରେ ତୁରନ୍ତ ସସ୍ପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା  ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, କପଲିଂ ଠିକ୍ ଥିବା ତାଙ୍କୁ ଓ୍ୱାକି-ଟକିରେ ଜଣାଇଥିଲେ କାନ୍ତା, ତେଣୁ ତାଙ୍କର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ । ତେଣେ କାନ୍ତା କିନ୍ତୁ କଥାଟିକୁ ଗୋଳେଇ କହୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବଲପୁର ଡିଆରଏମ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ରେଳ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଏ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି ପଛର କାରଣ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ୩ ଦିନ ଭିତରେ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମଗାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଘଟଣାରେ ରବିବାର ୨ଜଣ ଇଞ୍ଜିନ ଡ୍ରାଇଭର, ୩ଜଣ କ୍ୟାରେଜ୍ ମରାମତି ଷ୍ଟାଫ୍ ଓ ୨ଜଣ ଅପରେଟିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ୭ଜଣଙ୍କୁ ସସ୍ପେଣ୍ଡ କରିଛି ରେଳ ବିଭାଗ।

ହେଲେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଗାଡିରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କମଧ୍ୟରୁ ଯଦି କାହାର କିଛି ହୋଇଥାନ୍ତା ତା ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ହୋଇଥାନ୍ତା?