ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ’ କରି ବାହାହେଲେ ସରପଞ୍ଚ, ବିଧାୟକ ବି ମାନିଲେନି

ନୟାଗଡ଼ (ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାର ପ୍ରଧାନ): ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି। ସେହି କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସରପଞ୍ଚମାନେ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମାହାମାରୀ ‘କରୋନା’ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନୀତିନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ ବି  କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଯେଉଁମାନେ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିବେ, ସରପଞ୍ଚମାନେ ଚାହିଁଲେ ସେମାନଙ୍କ ବରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ହେଲେ ଆଜି ସେହି ସରପଞ୍ଚ ନିଜେ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ମିଶି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିଛନ୍ତି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଷୋଲପଟା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ନାଁରେ ଆସିଛି ଏପରି ଅଭିଯୋଗ।

ଷୋଲପଟା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଜେନାଙ୍କର ହୋଇଛି ବାହାଘର। ଗତକାଲି ତାଙ୍କ ଘରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅତିଥି ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବେଦୀରେ ବସିଥିବା ବର ଓ କନିଆ ହେଉ ବା ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଅତିଥି, କେହି ମାକ୍ସ ପିନ୍ଧିନଥିଲେ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା କଥା ନକହିବା ଭଲ। କେହି ଜଣେ ହେଲେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମାନି ନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା। ସମସ୍ତେ ପାଖାପାଖି ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅତିଥିଙ୍କ କଥା ଛାଡନ୍ତୁ, ଖୋଦ୍‌ ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମାନିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମହାମାରୀ ‘କରୋନା’ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଗ୍ରାସିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରୁ ଓଡ଼ିଶା ପରି ରାଜ୍ୟ ବର୍ତ୍ତି ପାରି ନାହିଁ। ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବିବାହ ଓ ସାମାଜିକ ଉତ୍ସବକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ବିବାହ ଉତ୍ସବ କରାଯିବ, ତାହାହେଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରି ଷୋଲପଟା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଜେନା ନିଜେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଆଉ ସାମାଜିତ ଦୂରତାକୁ ଫୁ’ କରିଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସେ ଚାହିଁଲେ ସବୁ ହେଲା…

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପତ୍ନି-ଝିଅ ସମେତ ୭ ଗୁରୁତର

ବିଜେଡିରେ ବଡ଼ଧରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଜାଣନ୍ତୁ  ସୌମ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ କେଉଁ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଲା

ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟର ୩୫ ମିନିଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଗଡ଼ିଲା ରଥ

ସରିଲା ପହଣ୍ଡି; ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାବାହୁ

ଆଜି ବାହୁଡ଼ା, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ଶ୍ରୀଜିଉ

ରାତ୍ରକାଳୀନ କର୍ଫ୍ୟୁ କୋହଳ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ସପ୍ତାହାନ୍ତ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍

ମୋଦିଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ଆଉ ୫ ମାସ ଯାଏ ମାଗଣା ରାସନ

କରୋନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ନାଲକୋ ଅଧିକାରୀ; ମିଟିଂରେ ଯୋଗ ଦେବା ସହ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ରେ ଖାଇଥିଲେ

ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୭ ହଜାର ପାର କଲା ସଂଖ୍ୟା

ଚାଇନା ଉପରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ: ବ୍ୟାନ୍‌ ହେଲା ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସହ ୫୯ ଆପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ରେମଡେସିଭିର୍; ଗୁରୁତର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ସଞ୍ଜିବନୀ