ଜଣେ  ରାଜାଙ୍କ ରୋଚକ କାହାଣୀ: କେତେ ରାଣୀଙ୍କ ସହ ରୋମାନ୍ସ କରୁଥିଲେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

ଜୟପୁର: ଇତିହାସକୁ ଦେଖିଲେ ଅନେକ ରୋଚକପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଆସେ। କେତେକ ସତ୍ୟ ଆଧାରିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ରହସ୍ୟମୟ ଲାଗେ। ତଥାପି ଏମିତି କିଛି କାହାଣୀ ଅଛି ଯାହାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଭରି ଯାଏ।  ଆଉ ରାଜାମହାରାଜାଙ୍କ କଥା ନିଆରା। ସେମିତି ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର କାହାଣୀ ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନର। ରାଜସ୍ଥାନର ଭରତପୁରର ରାଜା କିସାନ ସିଂହଙ୍କର ୪୦ ରାଣୀ ଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଏହି ରାଜା ଖୁବ୍ ବଳଶାଳୀ ଓ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲେ। ବେଶୀ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିଲା ତାଙ୍କ ରାଜକୀୟ ଜୀବନଶୈଳୀ। ଜୀବନକୁ ଭରପୂର ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲେ ଏହି ରାଜା।

ରାଣୀଙ୍କ ସହିତ ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ସେ ଖୁବ୍ ଆନନ୍ଦ ପାଉଥିଲେ। ଏହି ପୋଖରୀର ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା।  ରାଜା ଲାଲମାର୍ବଲ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଏକ ପୋଖରୀ ଅକୃତିର ଖନନ କରିଥିଲେ। ପୁଣି ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ମହ ମହ ଚନ୍ଦନର ବାତ୍ସା।

ପୋଖରୀଟିକୁ କ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ପାଣି ନ ଥିଲା।  ଆଉ ଏହି ପୋଖରୀରେ ରାଣୀମାନେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଥାଏ। କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଲିଭିଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମାନେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥାନ୍ତି।  ଜଣକ ପରେ ଜଣକ ସହ ରାଜା ମଜା ନିଅନ୍ତି।

ଦେବାନ ଜାରମାଇନ ଦାଶ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ  ପୁସ୍ତକରେ ଏମିତି ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ପଟିଆଲାର ରାଜାଙ୍କ ଅମଳର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ  ଦେବାନ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜାମହା ରାଜାଙ୍କ  ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଉପରେ ଦେବାନ ଯଥେଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିଥିଲେ। ରାଜା କିସାନ ସିଂହଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗୋପନ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦେବାନ ତାଙ୍କ ବହିରେ ଏସବୁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏକ ଜାଠ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରରେ ୧୮୯୯ ଅକ୍ଟୋବର ୪ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ରାଜା କିସାନ ସିଂହ। ମହାରାଜା ରାମ ସିଂହଙ୍କର ସେ ଥିଲେ ବଡ଼ ପୁତ୍ର। ଆଉ ରାମ ସିଂହଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ କିସାନ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କାମେଗୌଡ଼ାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜୀବନ ମାଗଣା ବସ୍‌‌ଯାତ୍ରା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ ସରକାର

କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖୋଲିଲେ ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନ

କୋଭିଡ୍-୧୯ ଲଢ଼େଇରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଓଡ଼ିଶାରେ ସେଓ ଚାଷ କରି ସଫଳ ହେଲେ ଉମାକାନ୍ତ

ମାଧୁରୀଙ୍କୁ ମୋହିନୀ ବନେଇଥିଲେ ସରୋଜ

୪୦ ବର୍ଷ ପରେ…ବାଘୁଣୀ ଖଇରୀକୁ ଝୁରୁଛି ମା ନିହାର ନଳିନୀ

କୁଆଡ଼ୁ ଆସିବେ ପ୍ଲାଜମା ଡୋନର୍?

୮୫ବର୍ଷୀୟ ବୃଦ୍ଧ ଗାଁରେ ଖୋଳିଛନ୍ତି ୧୬ଟି ଗାଡିଆ: ‘ମନ କି ବାତ୍‌’ରେ ମୋଦି କଲେ ପ୍ରଶଂସା

ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ସାଇଁଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ସମ୍ବାରୀ ଶବର

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସହ ‘ଆମାଜନ’ କଲା ପାତରଅନ୍ତର

ବାହାଘର ପାଇଁ ସଞ୍ଚିତ ଟଙ୍କାରେ ଝିଅକୁ ବିମାନ ଚାଳକ କଲେ ବାପା

ଫ୍ରି କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଇମେଲ୍‌ ଆସୁଛି କି? ଭୁଲ୍‌ରେ ବି ଏହି ମେଲ୍‌ ଖୋଲନ୍ତୁ ନାହିଁ