ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ

 

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ହେଉଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଅଧିକାର ଦେଇଛି। ଯେହେତୁ ସେ ଦେଶର ସାମ୍ବିଧାନିକ ମୁଖ୍ୟ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦେଶର ଦାୟିତ୍ୱ। ରାଷ୍ଟ୍ର ତରଫରୁ ତାଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପ୍ରତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ଏହା କୌଣସି ବିଳାସମୟ ରାଜ ମହଲଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ପଛରେ ଥିବା କିଛି ରୋଚକ କାହାଣୀ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିବାସ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ୧୯୧୧ ମସିହାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ୨ ଲକ୍ଷ ସ୍କୋୟାର ଫୁଟ ଜାଗା ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ରହିଛି 340ଟି କୋଠରୀ। ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ୭୦୦ ମିଲିୟନ ଇଟାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ବ୍ରିଟିଶ ଡିଜାଇନର ଏଡ୍‌ୱିନ ଲେଣ୍ଡସୀର ଲୁଟିୟନ୍ସ ଏହାକୁ ଡିଜାଇନ କରିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧୭ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ୧୯୧୨ ମସିହାରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୯୨୯ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଥିବା ସ୍ଥାନଟି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପାହାଡ଼ ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ କୁହାଯାଏ ରାଇସିନା ହିଲ। ରାଇସିନା ପାହାଡ଼ ଉପରେ ୪୦୦୦ ଏକର ଜମି ନିଆଯାଇ ସେଥିରେ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରାଇସିନା ଓ ମାଲ୍ଚା ନାମରେ ଦୁଇଟି ଗାଁ ଥିଲା। ଯେଉଁଠି ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ପରିବାର ରହୁଥିଲେ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଭାଇସରୟ ହାଉସ କୁହାଯାଉଥିଲା। ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାପରେ, ଏହାର ନାମ ବଦଳାଇ ରାଷ୍ଠ୍ରପତି ଭବନ ରଖାଗଲା। ଏହି ଭବନରେ ଅନେକ ହଲ୍ ଏବଂ କୋଠରୀ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଦରବାର ହଲ୍ ଓ ଅଶୋକା ହଲ ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ଜଣାଶୁଣା। ଅଶୋକା ହଲ ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ହଲ। ଏହି ହଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହତି କାଠରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫୁଲ ତିଆରି ହୋଇ ରହିଛି। ଛାତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଙ୍କାଯାଇଛି ଅନେକ ପାର୍ସିଆନ ଚିତ୍ର।

(ଭିଡିଓ ସୌଜନ୍ୟ- ୟୁଟ୍ୟୁବ)