କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ରାଜ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଉଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ଓ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଆଜି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚାର ପଦାଧିକାରୀ ବୈଠକ ପରେ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଇରାଶିଷ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ତଥା ଓଡ଼ିଶାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ହୀନ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଉନାହାନ୍ତିଁ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ଦ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଇବାରୁ ବଂଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଉଥିବା ହିତାଧରକାରୀ ଏବଂ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଆସନ୍ତା ୧୮ ଏବଂ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୮ତାରିଖରେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ତରଫରୁ ସହରାଂଚଳ ଓ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବାତ୍ତା ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସୈନିକ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ।

ସେହିପରି ଶୌଚାଳୟ ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ। ଏହାସହିତ ‘ୱାଲର୍ଡ ହେରିଟେଜ ଡେ’ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ନିଜ ନିଜ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର, ନଦୀ, ପୁଷ୍କରଣୀ ବା ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବେ । ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା କର୍ମକର୍ତାମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ଏହି ବୈଠକରେ ବିଜେପି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶାରଦା ଶତପଥୀ, ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଅର୍ପିତା ଅପରାଜିତା ବଡ଼ଜେନା, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରଭାରୀ ଶଶାଙ୍କ ରାଜ, ଓମ୍‌ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।