ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ମୃତ, ୧୪ ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଜି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୧୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲବଣଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ବଜ୍ରପାତ ପରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁକୁ ଲିଭାଯାଉଛି
(ଲବଣଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ବଜ୍ରପାତ ପରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁକୁ ଲିଭାଯାଉଛି)

ବଜ୍ରପାତରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପଖଣ୍ଡରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରପଦା-ଜଟଣୀ ରାସ୍ତାର ପଞ୍ଚଗାଁ ନିକଟ ଲବଣଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ଆଶ୍ରମରେ ଥିବା ଯଜ୍ଞଗୃହ ଉପରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକମାନେ ହେଲେ ରାମ ପାତ୍ର (୫୫), ସନ୍ତିଆ ହରିଚନ୍ଦନ (୨୬) ଓ ଟୁଟୁ ଓଝା (୨୨)। ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ପଞ୍ଚଗାଁର ଅଧିବାସୀ। ବଜ୍ରପାତରେ ଆହତ ସରୋଜ ସାମନ୍ତରାୟ (୩୦), ସନ୍ତିଆ ବେହେରା (୪୫) ଓ ମିଟୁ (୩୭)ଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଧଉଳିଗିରି ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଓ କେରଡାଗଡ଼ରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମହାକାଳପଡ଼ାର କରଞ୍ଜ ଗାଁରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟାପାଳ ଗାଁର ଦୁଇଜଣ ଛାତ୍ରୀ ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୋରଡା ବ୍ଲକ ବଡ଼ପେଡା ଗାଁରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୨ ଜଣ ମହିଳା ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନେ ହେଲେ ଅସ୍ମିତା ହେମ୍ବ୍ରମ ଏବଂ ମାହାଲା ହାଁସଦା। ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କିସାନତାଣ୍ଡି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବାସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବାରିପଦା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲିର କାଣ୍ଡଗରଡ଼ି ଓ ବିଶ୍ରାମପୁରରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୪ ଜଣଙ୍କର ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ହିଞ୍ଜିଳି ବ୍ଲକ ଶିଖରପୁରରେ ଓ ପାଗଳାବାବା ଛକରେ ୨ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି।

ନିରାକାରପୁର ଡିଆ ଗାଁରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିରାକାରପୁର ତୋଟାପଡାରେ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଅଞ୍ଚଳର ମହୁଲମୂଳ ଗାଁରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୧୧ଟି ଗାଇ ଓ କୋଟିବିରାଡିରେ ୧୦ଟି ଛେଳି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।