ଘର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ଦୁଇ ନାବାଳକ ଭାଇ

ଆଳି (ବନମାଳି ସାହୁ): ଯେଉଁ ବୟସରେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଖେଳକୁଦ ଓ ପାଠ ପଢ଼ିବା କଥା ସେହି ବୟସରେ ହାଟରେ ବସି ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ଦୁଇ ନାବାଳକ ଭାଇ। ଆଉ ପରିବା ବିକ୍ରି ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ଚୁଲି ଜଳେ ଓ ରୋଗୀଣା ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଔଷଧ କିଣା ହୁଏ। ଏହି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଙ୍ଗିରି ଗାଁରେ।

ଏହି ଦୁଇ ଭାଇ ହେଲେ ଋଷିକାନ୍ତ ମଳିକ ଓ ରୁଦ୍ର ମଳିକ। ଋଷିକାନ୍ତଙ୍କ ବୟସ ୧୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରୁଦ୍ରଙ୍କ ବୟସ ୧୨ ବର୍ଷ। ଋଷିକାନ୍ତ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମାଆ ୫ ବର୍ଷ ହେବ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେଣି। ଘରେ ରୋଗୀଣା ବାପା। ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ସେମାନଙ୍କ ବାପା ପ୍ରମୋଦ ମଳିକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ ଅକାମୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ବିନା ସାହାରାରେ ସେ ବିଛଣାରୁ ଉଠି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଅପରେସନ୍‌ କରାଗଲେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ସାଧାରଣ ମଣିଷ ପରି ଜୀବନଯାପନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଯେଉଁଠି ଦି’ ଓଳି ଖାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ସେଠି ଅପରେସନ୍ କରିବେ କେମିତି? ଏହି କଅଁଳ ବୟସରେ ଦୁଇ ଭାଇ ପରିବାର ଚଳାଇବା ସହ ବାପାଙ୍କ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ହାଟକୁ ହାଟ ବୁଲି ପରିବା ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଆଉ ସେଠାରୁ ଆସିଲା ପରେ ଘରେ ରୋଷେଇ କରି ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ବାପାଙ୍କ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି। ଦୁଇ ଭାଇ ପ୍ରାୟ ୪ ବର୍ଷ ହେବ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି।

ରୁଦ୍ର ମଳିକ କହିଛନ୍ତି, “ବାପାଙ୍କ ମେଡିସିନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ଘର ଚଳାଇ‍ବା ପାଇଁ  ମୋ ବଡ଼ ଭାଇ ଓ ମୁଁ ସିଙ୍ଗିର ବଜାର ସହିତ ଆଳି, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ହାଟକୁ ଯାଇ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛୁ। ପରିବା ବିକ୍ରି ହେଲେ ଘର ସଉଦା ଓ ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ମେଡିସିନ୍ ଆଣୁଛୁ। ବଡ଼ ଭାଇ ରୋଷେଇ କଲେ ଆମେ ଖାଉଛୁ। ନ ହେଲେ ଆମେ ଉପବାସରେ ରହୁଛୁ। ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଆମ ବାପା ଭଲ ହୋଇଯା’ନ୍ତୁ।”

କେବଳ ସେତିକିରେ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ସରି ନାହିଁ। ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଛାତଟିଏ ନାହିଁ। ଟିଣ ଛପର ଘରେ ପଲିଥିନ୍ ଟାଣି ରହୁଛନ୍ତି।‌

ରୁଦ୍ର ଓ ଋଷିକାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ପ୍ରମୋଦ ମଳିକ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପରିବା ବେପାର କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିରେ ଆମେ ଚଳୁଛୁ। ଯଦି କେହି ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତେ ଚିର ଉପକୃତ ହେବୁ। ବିପିଏଲ୍‌ ଚାଉଳ ୧୮ କେଜି ପାଉଛୁ।”

ଗାଁର ଗଦାଧର ଦାସ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରମୋଦର ଛୋଟ ଦୁଇ ପୁଅ ପରିବା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧେ ଦିନ ଖାଇଲେ ଅଧେ ଦିନ ଉପାସରେ ରହୁଛନ୍ତି। କୌଣସି ସାହଯ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସି ପାରୁ ନାହିଁ। ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ମିଳୁ ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ସାହାଯ୍ୟ ଦିଆଗଲେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା।”

ଆଳି ବିଡିଓ ଦିବେନ୍ଦୁ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, “ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଯାହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବା କଥା ଆମେ କରିବୁ। ଶୀଘ୍ର ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବି।”