ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ମନା କଲେ ରାକେଶ ଟିକାୟତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାରତୀୟ କିଷାନ ୟୁନିୟନ(ବିକେୟୁ)ର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଆଜି ପୁଲିସ୍‌ରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାରୁ ରାକେଶ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏପରି କି ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ପୁଲିସ୍‌ ମଧ୍ୟ ଡେରା ପକାଇ ବସିଛି।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ପୁଲିସ୍‌ ରୁଜୁ କରିଥିବା ଏଫଆଇଆର୍‌ରେ ୩୭ ଜଣ ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାକେଶ ଟିକାୟତ, ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଓ ମେଧା ପାଟକରଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି। ଆଜି ଗାଜିଆବାଦ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଗାଜିପୁରରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ କହିଛି।

ଏହି ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚି ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦେଖି ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ଗାଜିପୁର ସୀମାରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ନାହିଁ। ପୁଲିସ୍‌ ଆମକୁ ଗିରଫ କରୁ। ବିଜେପି ଏବେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭିନ୍ନ ରୂପ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ କଲ୍‌ ଡିଟେଲ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଉଚିତ।

ଯଦି ଦରକାର ପଡ଼ଲା, ତା’ହେଲେ ଗାଁରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆସିବେ। ଦୀପ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଭୂମିକା କ’ଣ, ଏହାର ସତ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଉଚିତ। ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାର ତଦନ୍ତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ କମିଟି କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ଭାବେ ସବୁ କିଛି କରାଯାଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାକୁ ଯେଉଁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଛି, ତାହା କେବେ ହେଲେ ସଫଳ ହେବନି। ଆମେ ଯଦି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛୁ, ତା’ହେଲେ ମୁଁ ଏଠାରେ ଗୁଳି ଖାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।