ରାମ ମନ୍ଦିର କାର୍ଡ ଖେଳି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଅମିତ ଶାହ

ଅଯୋଧ୍ୟା: ଆଗକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଭଗବାନ ରାମ ଓ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର କାର୍ଡକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଲୋକଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି।

ବର୍ଷର ଶେଷ ଦିନରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଶ୍ରୀ ଶାହ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଲେଶ ଯାଦବ, ମାୟାବତୀଙ୍କ ବିଏସ୍‌ପି ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କାହିଁକି ଭଗବାନ ରାମ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଟେଣ୍ଟରେ ରହିବେ ବୋଲି ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପିର ଜନ ବିଶ୍ୱାସ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେଇ ଶ୍ରୀ ଶାହ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି, ବହୁଜନ ସାମଜ ପାର୍ଟି ଓ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବେଳେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ କର ସେବକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବା ଘଟଣା ଆପଣଙ୍କର ମନେଅଛି? ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ମୃତଦେହକୁ ସରୁଜ ନଦୀକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କାହିଁକି ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଗଲା, ସେକଥା ଲୋକମାନେ ଅଖିଲେଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ପଚାରିବା ଦରକାର। କାରଣ ୧୯୯୦ରେ ସାମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଓ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି ଶାସନ ସମୟରେ ଆସ୍ଥାର ପ୍ରତୀକକୁ କେବେ ହେଲେ ସମ୍ମାନ ମିଳୁ ନଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ପ୍ରତିଟି ଆସ୍ଥାକୁ ଉଚିତ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଅଖିଲେଶ ଯାଦବ ଯେତେବେଳେ ଏଠାକୁ ଆସିବେ ଓ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭୋଟ ମାଗିବେ ସେତେବେଳେ ଆପଣମାନେ କର ସେବକଙ୍କ ଅପରାଧ କ’ଣ ଥିଲା ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ପଚାରିବେ।

କାହିଁକି ତାଙ୍କ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ? ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାରେ ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା କ’ଣ? ଅଖିଲେଶ ବାବୁ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପିଢ଼ି ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ଧାରା ୩୭୦ କିମ୍ବା ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେବେ ହେଲେ ଆଉ ଫେରିବ ନାହିଁ।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି, ବିଏସ୍‌ପି, କଂଗ୍ରେସ ଓ ଟିଏମସି ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମିଳିତ ଭାବେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ମୋଦି ସଂସଦରେ ଏହି ଧାରାକୁ ଉପାଡ଼ି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଚାଲିଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମର ସବୁ ଶ୍ରେୟ ଶ୍ରୀ ଶାହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କଂଗ୍ରେସ, ବିଏସ୍‌ପି ଓ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବେଳେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ, ବିଏସ୍‌ପି ଓ ସପା କ୍ଷମତାରେ ରହୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନ କେବେ ହେଲେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଏଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଭଗବାନ ରାମ ଯେଉଁଠି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ସେଠାରେ ମନ୍ଦିର ତିଆରି ହେଉଛି।

କ’ଣ ପାଇଁ ରାମ ଲାଲା ସବୁବେଳେ ଟେଣ୍ଟ ଭିତରେ ରହିବେ? ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀ, ଦେଶର ନାଗରିକ ଓ ୟୁପିବାସୀ ଥିରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଦରକାର।”

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।