ନିଜ ମା’ଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ସାନ ଝିଅ

ଶ୍ରୀନଗର: ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି)ର ମୁଖ୍ୟ ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ସାନ ଝିଅ ଇର୍ତିକା ଜାଭେଦ ତାଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଖବର କାଗଜରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ମତାମତ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ମତାମତ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପାସପୋର୍ଟରେ ମେହବୁବା ମୁଫତି ସ୍ଥାନରେ ମେହବୁବା ସୟିଦ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଇର୍ତିକା ଜାଭେଦ ଖବର କାଗଜରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କାହାର ଆପତ୍ତି ଥିଲେ ମତାମତ ଦେବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମେହବୁବା ତାଙ୍କ ସରନେମ ମୁଫତି ଲେଖୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଇର୍ତିକା ପାସପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ସରନେମ ମୁଫତି ବଦଳରେ ସୟିଦ ଲେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଇର୍ତିକା ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କାରଣ ହେଲା ମେହବୁବା ମୁଫତି ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଜାଭେଦ ଇକବାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିବାହ ବେଶୀ ଦିନ ରହିଲା ନାହିଁ। ୧୯୮୭ରୁ ଦୁହେଁ ଅଲଗା ହୋଇଛନ୍ତି। ମେହବୁବା ଏବଂ ଜାଭେଦଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ନାମ ଇର୍ତିକା ଏବଂ ଇଲତିଆଜ।

ମେହବୁବାଙ୍କ ବଡ ଝିଅ ଇଲତିଆଜ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରି ତାଙ୍କ ନାମ ପଛରେ ମୁଫତି ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଇର୍ତିକା ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କର ନିକଟତମ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସରନେମରେ ସୟିଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେହବୁବା ମୁଫତି ଏବେ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ ଘରେ ଗିରଫ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୨ରେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ ସହିତ ଗୃହ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ମେହବୁବା ମୁଫତି ରହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ସହିତ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଶୁକ୍ରବାର ଏନସିବି ଆଗରେ ହାଜର ହେବେନି ଦୀପିକା

କୃଷି ବିଲକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ, ପଞ୍ଜାବରେ ରେଳ ରୋକ୍

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଯାଚିକା ନେଇ ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

ବିଭିନ୍ନ ଠିକଣାରେ ରେଡ୍, ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଆଇନ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ

ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଡିନ୍ ଜୋନ୍ସଙ୍କ ପରଲୋକ

ବିବାହକୁ ମାସେ ନ ପୁରୁଣୁ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବାଳକ!

ଲକଡାଉନ୍ ବେଳେ ନଦୀ ପାଣିର ମାନ ସେତେଟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇନି

କରୋନା ପାଇଁ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଚାକିରି ହରାଇଲେଣି

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ଯାଏ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହେପାଜତକୁ ଗଲେ ଉମର ଖାଲିଦ

ସମନ ପାଇବା ପରେ ଗୋଆ ଛାଡ଼ିଲେ ସାରା