ସଂଗୀତ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପଣ୍ଡିତ ଯଶରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ

ୱାଶିଂଟନ: ମ୍ୟୁଜିକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତଥା ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଂଗୀତର ବିଶାରଦ ପଣ୍ଡିତ ଯଶରାଜଙ୍କର ଆଜି ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଯଶରାଜ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଦୁର୍ଗା ଯଶରାଜ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୯୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁ ଜର୍ସିରେ ସେ ରହୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୃଦଘାତ ଜନିତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ହରିଆଣାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଯଶରାଜ ତାଙ୍କ ସଂଗୀତ ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ମାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ(୧୯୭୫), ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ(୧୯୯୦) ଓ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ(୨୦୦୦) ରହିଛି। ତାଙ୍କ ସଂଗୀତ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରାୟ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଂଗୀତ ଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଫିଲ୍ମରେ ଟ୍ରାକ ବନି ସୁପର ହିଟ ହୋଇଛି। ସେ ଭାରତ, କ୍ୟାନାଡା ଓ ଆମେରିକାରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ସଂଗୀତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ପଣ୍ଡିତ ଯଶରାଜଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଗଭୀର ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ ମଙ୍ଗଳ ଓ ବୃହଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଗ୍ରହକୁ ପଣ୍ଡିତ ଯଶରାଜଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। International Astronomical Union (IAU) ୨୦୦୬ ନଭେମ୍ବର ୧୧ରେ ପ୍ଲାନେଟ ୨୦୦୬ ଭିପି ୩୨କୁ ଠାବ କରିଥିଲା। ଏହାକୁ ପଣ୍ଡିତ ଯଶରାଜଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।