ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ! ଚଲାବୁଲା କରୁଛନ୍ତି ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ମୃତ ପ୍ରାଣୀ ?

ବିଜ୍ଞାନ ବଳରେ ମଣିଷ ଆଜି ଅସାଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସାଧ୍ୟ କରିପାରୁଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି କିଛି ନୂଆ ନୂଆ ଟେକ୍ନିକ ବାହାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ନହେବା ପରି ଲାଗୁଥିବା କାମକୁ ବି କରି ଦେଖାଉଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲଣ୍ଡନର ଏପରି ଏକ ମ୍ୟୁଜିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ, ଯେଉଁଠି ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ବିଜ୍ଞାନର କମାଲ। ଏହାକୁ କୁହାଯାଉଛି ରୋବଟ୍‌ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍।

ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଦୁନିଆରୁ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଜୀବଙ୍କୁ। କଥାଟି ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଜବ ଲାଗୁଥାଇ ପାରେ। ଭାବୁଥିବେ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ପ୍ରାଣୀ କିପରି ଜୀବନ ପାଇ ପୁଣି ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଛନ୍ତି। ବିଲୁପ୍ତ ଜୀବମାନେ ଏଠି ଉଡୁଥିବା, ଦୌଡୁଥିବା ଓ ପହଁରୁଥିବା ଆପଣ ଦେଖିବେ। ଡାଇନୋସର କଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। କୋଟିକୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜୀବ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଆପଣ ଡାଇନସରକୁ ଚଲାବୁଲା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। କଥାଟି ଏପରି ଯେ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ସବୁ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ହେଉଛନ୍ତି ମନୁଷ୍ୟକୃତ ରୋବଟ୍‌।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରୋବଟ୍ ସାଇନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ପୁଣିଥରେ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଅନୁଭବ ଫେରେଇ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ ମଣିଷ ସମାଜକୁ ଗୋଟିଏ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛି ଯେ, ଆମ ଚାରିପାଖର ପ୍ରାଣୀ ଜଗତକୁ କିପରି ନଷ୍ଟ ନକରି ଅକ୍ଷତ ରଖିବା, ସେ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରି । ନହେଲେ ସ୍କୁଲ୍ ପିଲାଙ୍କ ସୋସିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସ ବହିରେ କିମ୍ବା ରୋବଟ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ହିଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଇବା ।