ଏହି ୮ଟି ଉପାୟରେ ଆପଣ ନିଜ କାର୍‌ର ମାଇଲେଜ୍‌ ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ

ତେଲ ଦର ଯେମିତି ହୁ ହୁ ହୋଇ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି  ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବେ କାର୍ ମାଇଲେଜ୍ ଅଧିକ ରହୁ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଆପଣ ନିଜ ଗାଡ଼ିର ମାଇଲେଜକୁ କିପରି ଅଧିକ କରିପାରିବେ। ତା’ହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ।

୧) ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାର୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ମାରୁଛନ୍ତି, ତେଲ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେ ଅଧିକ ଆପଣ ଏକ୍ସଲରେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି ଓ ମୋଟର ଉପରେ ଯେତେ ଚାପ ପଡ଼େ , ସେତେ ଅଧିକ ତେଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ।

୨) କାର୍‌ ଟାୟାର୍‌ରେ ଭଲ ଭାବେ ହାୱା ଥିବା ଦରକାର। ଟାୟାରରେ ପ୍ରେସର ଠିକ୍‌ ରହିଲେ ଆପଣ ୩ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଏଲ୍‌ ବଞ୍ଚାଇପାରିବେ।

୩) ଗାଡ଼ିର ଇଞ୍ଜିନର ଏୟାରଫିଲ୍ଟରକୁ ସମୟ ସମୟରେ ଚେକ୍‌ କରାନ୍ତୁ। କାରଣ ଅପରିଷ୍କାର ଫିଲ୍ଟର ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିପାରେ।  ଏହାଦ୍ୱାରା ଇଞ୍ଜିନର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ଆଖପାଖର ଧୂଳି, ମଳି, ପ୍ରଦୂଷଣ ଇଞ୍ଜିନ ଭିତରେ ପଶିଯାଏ। ତେଣୁ ଏହା ଜାମ୍‌ ହୋଇଯାଏ। ଏହାକୁ ସମୟ ସମୟରେ ସଫା କରାଇନିଅନ୍ତୁ।

୪) ଗାଡ଼ି ସବୁବେଳେ ଧୀରେ ଚଲାନ୍ତୁ। ଯେତେ ଜୋର୍‌ରେ ଗାଡ଼ି ଚଲାଇବେ ସେତେ ଅଧିକ ଲୋଡ଼ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିବ। ସ୍ପିଡ୍‌ ଠିକ୍‌ ରହିଲେ  ଆପଣ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଫ୍ୟୁଏଲ୍‌ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ।

୫) କାର୍‌ର ଝରକା ଖୋଲା ରହିଲେ ଭିତରକୁ ଅଧିକ ପବନ ପିଟି ହେବ। ଫଳରେ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପଡ଼ିବ। ତେଣୁ  ସବୁବେଳେ ପବନ ବହୁଥିବା ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଥିବା କାଚ ଖୋଲିଭା ଭଲ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ତେଲ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ।

୬)  ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଗାଡ଼ିକୁ ଟପ୍‌ ଗିୟର୍‌ରେ ଚଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଯେଉଁଠି ତୃତୀୟ ଗିୟର୍‌ରେ ଚଲାଇହେବ ସେଇଠି ଦ୍ୱିତୀୟ ଗିୟର୍‌ରେ ଓ ଯେଉଁଠି ଦ୍ୱିତୀୟ ଗିୟର୍‌ରେ ଚଲାଇହେବ ସେଠି ପ୍ରଥମ ଗିୟର୍‌ରେ ଚଲାନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଲୋ ଗିୟର୍‌ରେ ଚଲାଇଲେ ଅଧିକ ତେଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ।

୭) ଆପଣଙ୍କ କାର୍‌ ଯେତେ ଭାରି ହେବ ଏହାର ମାଇଲେଜ୍ ଉପରେ ସେତେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ। ତେଣୁ ଗାଡ଼ିରେ ଅଜଥା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୮) ଯଦି କେଉଁଠି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଅଛି, ତେବେ ସେହି ରୁଟ୍‌ର ରସ୍‌ ଆୱାର୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବା ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ବାହାରିଯାଆନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ତରବରିଆ ଭାବେ ଗାଡ଼ି ଜୋର୍‌ରେ ଚଲାଇ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ କି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ନାହିଁ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କଟକ ଟାଉନ୍‌ରୁ ୫୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସେଥିରୁ ୧୦ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ୍‌

କଂଗ୍ରେସ ସହ ପୁଣି ଯୋଡ଼ିହେବେ ସଚିନ, ରଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ତ୍ତ

ଫଟୋରେ ଫଟୋରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଅନେକ କିଛି…

‘କଳିଆ’ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ ପାଇଁ ଦାବି କଲେ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା

ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଆସିବ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା! ଗବେଷକମାନେ ବି ବ୍ୟବହାର କଲେ

ରାଜସ୍ଥାନ ସଙ୍କଟରେ ପଡ଼ିବ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ? ରାହୁଲ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସଚିନ ପାଇଲଟ

ମନ ଭିତରେ ଡର, ତଥାପି ରାତି ପାହିଲେ ଉଛୁଳା ନଦୀରେ ପଶୁଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକ

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ କରୋନା

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାରେ ଗଲା ଆଉ ୧୪ ଜୀବନ

ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ଗଞ୍ଜାମ, ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍‌ବେଗ

‘ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିବାରୁ ବାପ-ପୁଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନଥିଲା’

ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୫ ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ!