ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ କମାଲ: ୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି, ଆସିବ ନୂଆ ଡିଭାଇସ୍  

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଜନ୍ମିତ  କୋଟିପତି ଉଦ୍ୟୋକ୍ତା ତଥା ସମାଜ ସେବୀ ମନୋଜ ଭାର୍ଗବ ଗତକାଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବିଲିୟନସ୍ ଇନ୍ ଚେଞ୍ଜ 2’ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।  ଏହି ସିନେମାର ଏମିତି ଏକ ଥିମ ରହିଛି ଯାହା ଯାହା ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ରହିଛି।  ବିଶେଷକରି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ସେନେଇ ଏକ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଭାର୍ଗବ। ଯାହାର ଡେମୋ ସେ ଫିଲ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।  ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତୀୟ ବଜାରରରେ Portable Solar Device Hans 300 PowerPack  ଏବଂ Hans Solar ସିଷ୍ଟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଏହି ପ୍ଲୋଜେକ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଏହି ହନ୍ସ ପାୱାର ପ୍ୟାକ୍‌ ଡିଭାଇସ୍‌ କେବଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ନି ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ରଖିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।  ସେହିପରି Hans Solar ସିଷ୍ଟମର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁଣ ରହିଛି। ସେହିପରି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ସେହିପରି Hans 300 PowerPack ର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ଏତେ ଅଧିକ ଯେ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ବଲବ୍, ପଙ୍ଖା ଓ ଟିଭି ପରି ଇଲେଟ୍ରିକ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଲିପାରିବ। ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟ 10,000 ଟଙ୍କାରୁ  14,000 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଆସିବ। ସବୁଠୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଏହାର ୧୨ ବର୍ଷର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ 12 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲରୁ  ମିଳିବ ମୁକ୍ତି। ଏହି ଡିଭାଇସଟିକୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ଭାରତକୁ ଆଣିବାର ଯୋଜନା ରହିଥିବା ଭାର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି। ଭାର୍ଗବ  କହିଛନ୍ତି ଏହି ଦୁଇଟି ପୋଜେକ୍ଟ ଜରିଆରେ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜୁଳିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମେଣ୍ଟାଯାଇ ପାରିବ।

ସେହିପରି ଇଭେଣ୍ଟରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଳେ ସେ।  ଏଥି ପାଇଁ ଦୂଶିତ ଜଳକୁ କିପରି ଶୁଦ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ  ଦୁଇଟି ରେନ୍‌ମେକର ଫିଲ୍‌ଟ୍ରେସନ ୟୁନିଟସ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହା ଦ୍ୱାରା  କ୍ଷାରଯୁକ୍ତ ଓ ମଇଳା ପାଣିକୁ ସଫା କରି ତାକୁ ପାନୀୟ ଓ କୃଷି ଉପଯୋଗୀ କରାଯାଇପରିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।