ବର୍ଷା ଦିନେ ଦହିକୁ କୁହନ୍ତୁ ନା’, ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଘାତକ

ଦହି ଏକ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଯାହାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଖାଇବା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ କ୍ଷୀର ହଜମ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଦହି ଖାଇ ଶରୀରକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଖାଦ୍ୟରେ ନିୟମିତ ରୂପେ ଦହି ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ। ତେବେ ଏହି ଦହି ବେଳେ ବେଳେ ଆମ ପାଇଁ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷ କରି ବର୍ଷା ଦିନେ ଦହି ଖାଇବା ଅର୍ଥ ରୋଗକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା। ବର୍ଷା ଦିନେ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ସବୁ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

  1. ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷା ଦିନେ କୌଣସି ବି ଦୁଗ୍ଧ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏଥିରେ ଦହି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ବର୍ଷା ଦିନେ ଦୁଗ୍ଧ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ। ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ଏହି ଋତୁରେ ଦହି କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କିଛି ବି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।
  2. ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦହି ଏକ ବିଳମ୍ବରେ ହଜମ ହେଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ। ବର୍ଷା ଋତୁରେ ମଣିଷର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ହଜମ ହେବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଇଦେଇପାରେ।
  3. ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ବା ଆର୍ଥାରାଇଟିସ୍ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ସେମାନେ ବର୍ଷା ଦିନେ ଦହି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଦହିର ମାନକ ଥଣ୍ଡା ଥିବା ଯୋଗୁଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆହୁରି ବଢ଼ାଇପାରେ। ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଭଳି ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି।
  4. ନିଜର ଥଣ୍ଡା ଗୁଣ ହେତୁ ଦହି ବର୍ଷା ଦିନେ କଫ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ସେମାନେ ଏହି ଦିନେ ଦହି ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।