ପାରମ୍ପରିକ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟାର ମସଜିଦ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ମସଜିଦ ପାରମ୍ପାରିକ ରୂପଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ। ଏହା କୌଣସି ରାଜା କିମ୍ବା ରାଜାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ ନାହିଁ। ଇଣ୍ଡୋ-ଇସଲାମିକ୍ ସାଂସ୍କୃତିକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (ଆଇଆଇସିଏଫ୍) ର ସଚିବ ତଥା ମୁଖପାତ୍ର ଅଥାର ହୁସେନ୍ ରବିବାର ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ପିଟିଆଇକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାନିପୁର ଗ୍ରାମରେ ୧୫,୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବର୍ଗ ଆକୃତିର ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଏହି ମସଜିଦର ଆକାର ବାକି ମସଜିଦଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୯ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାମ ଜନ୍ମଊୂମି-ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ମାମଲାରେ ଏହି ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାବେଳେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମି ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଆର୍କିଟେକଚର ପ୍ରଫେସର ଏସ.ଏମ ଅଖତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମସଜିଦ ମକ୍କାର କାବା ସରିଫ ପରି ବର୍ଗ ଆକାରରେ ହେବ। ଏଥିସହିତ ଯେତେବେଳେ ହୁସେନ୍‌ଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ କାବା ସରିଫଙ୍କ ପରି ଧାନିପୁରରେ ନିର୍ମିତ ମସଜିଦ ମିନାର ଭଳି ହୋଇପାରେ। ହେଲେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଜାଗା ଛାଡ଼ି ଦିଆଯିବ।

ଆଇଆଇସିଏଫ୍ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସଜିଦର ନାମ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍ ରଖାଯିବ ନାହିଁ। କିମ୍ବା କୌଣସି ରାଜା କିମ୍ବା ଶାସକଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ମସଜିଦକୁ ଧାନିପୁର ମସଜିଦ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟ୍ରଷ୍ଟ ମସଜିଦ ପାଇଁ ଏକ ପୋର୍ଟାଲ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିବ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ମସଜିଦ, ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦାନ କରିପାରିବେ।

ହୁସେନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ ମସଜିଦ ଅଛି, ଏହାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ କିମ୍ବା ମାତୃଭୂମିର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଇସଲାମୀୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାବା ହେଉଛି ଇସଲାମୀୟ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ କୋଠା, ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେ ଯଦି ଇବାତଗାହା ଆକୃତି କାବା ସହିତ ହେବ ତାହେଲେ ଭଲ ହେବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।