ଜମ୍ମୁରେ ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ !

ଶ୍ରୀନଗର: ଜମ୍ମୁରେ ଥିବା ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବିଲ୍ଡିଂ ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ବେସରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଏମଆଇ-୧୭ ହେଲିକପ୍ଟର ଟାର୍ଗେଟ ଥିଲା। ହେଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ ଲକ୍ଷ୍ୟଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି। ନହେଲେ ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଜମ୍ମୁରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବେସ ଉପରେ ରବିବାର ଡ୍ରୋନ ଜରିଆରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ ବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବରେ ଏଭଳି ନିର୍ଯାସ ଆସିଛି। ଡ୍ରୋନରେ ବିସ୍ଫୋଟକ ସାମଗ୍ରୀ ଖଞ୍ଜା ଯାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନେ ପଠାଇଥିଲେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ବିସ୍ଫୋରଣ ପ୍ରାୟ ଦିନ ୧ଟା ୪୦ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ଥିବା ଏକ କୋଠାର ଛାତ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ପରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟଚ୍ୟୁତ ହୋଇ ଭୂମିରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ବାୟୁସେନା କର୍ମଚାରୀ ସାମାନ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ପୁଲିସ ଏହି ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଅଟକ ରଖିଛି। ବାୟୁସେନା ଓ ଏନଆଇଏ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଟାର୍ଗେଟ ଥିଲା ଜାମ୍ମୁରେ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ (ଏଟିସି) ବିଲଡିଂ ଏବଂ ଏୟାର ଫୋର୍ସ ବେସରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଏମଆଇ-୧୭ ହେଲିକପ୍ଟର। ଏହି ଦୁଇଟିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଡ୍ରୋନ୍ ଜରିଆରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଡ୍ରୋନ୍ ଏଟିସି ବିଲଡିଂ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ମିଟର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଡ୍ରୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟଚ୍ୟୁତ ହୋଇ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଛି।

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ଡ୍ରୋନରେ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମର ଟିଏନଟି ବୋମା ଖଞ୍ଜାଯାଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଡ୍ରୋନରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ବିସ୍ଫୋରକ ଖଞ୍ଜା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜମ୍ମୁକୁ ଏନଏସଜିର ଏକ ଟିମ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।