ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର କସରତ, ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ମୋଦିଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଠିକ୍‌ ଭାବେ କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରି ନଥିବାରୁ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉଠୁଛି। ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବିଜେପିର ରଣନୀତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବାରୁ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦଳର ସାଂଗଠିନ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା।

ହେଲେ ବିଜେପି କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସପକ୍ଷରେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯୋଗୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ବଡ଼ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦଳର ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କୁ ମନାଇବାକୁ ବିଜେପି ଏପରି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ସେହିପରି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଏକେ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏକେ ଶର୍ମା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ। ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇ ବିଜେପି ଦଳରେ ଥିବା ମତପାର୍ଥକ୍ୟରେ ତାଳି ପକାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

ବିଜେପି ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଓ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲଢ଼ିବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ। ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ କାଳ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଜାତୀୟ ନେତା ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାରଥନ ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା।

ଶେଷରେ ସାଂଗଠନିକ ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପରବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତେ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଚଳିତ ମାସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଜାତି ଓ ଆଞ୍ଚଳିକବାଦ ଢାଞ୍ଚାରେ କିଛି ନୂଆ ମୁହଁ ସାମିଲ ହେବେ। ସେହିପରି ପଞ୍ଚାୟନ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ତା’ର ଗଡ଼ରେ ହାରିଥିବାରୁ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ କେଉଁଠି ଭୁଲ ରହିଲା, ସେ ବିଷୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଯାଇଥିବା ନେତାମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବିଜେପି ନୁହେଁ, ଆରଏସଏସ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଫିଡବ୍ୟାକ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆରଏସଏସ୍ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ହୋସବୋଲେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଯାଇଥିଲେ।

ସେ ଏହି ସମୟରେ ବିଜେପି ଓ ଆରଏସଏସ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଯାଇ ଦଳର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।