ପୁଣି ପ୍ରମାଣ ହେଲା ଦାଉଦ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କିଛି ଦିନ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡ ଡନ୍ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ କରାଯିବ। ସରକାର ଦାଉଦକୁ ଭାରତ ଆଣି ପାରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଅଲଗା କଥା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ ଯେ ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଁ ଅଛି। ଭାରତର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦାଉଦ ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଁ ଅଛି। ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇର ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭିତରେ ରହିଛି ଭାରତର ଏହି ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କୀ।

ଚାରିମାସ ପୂର୍ବେ ଦାଉଦର ଫୋନ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିଥିଲା ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ଯେ ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଛି। ସେ ଫୋନରେ ଦୁବାଇରେ ଥିବା ତା’ର ସହଯୋଗୀ ଜାଭେଦ ସହିତ କଥା ହେଉଥିଲା। ଦାଉଦ ତିନି ଥର ଫୋନ କରିଥିଲା ଜାଭେଦ ପାଖକୁ। ଦାଉଦର ଦୁବାଇ ଓ ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ବୁଝାବୁଝି କରେ ଜାଭେଦ। ବେଟିଂ, ଫିକ୍ସିଂ, ଚୋରାମାଲ୍ ଆମଦାନୀ ଓ ରପ୍ତାନୀ ଆଦି ବ୍ୟବସାୟ ଅଛି ଦାଉଦର।

ସେହିପରି ତା’ର ତିନି ମାସ ଆଗରୁ ଦାଉଦ ଆଉ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ତାରିକ୍ ସହିତ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଫୋନ୍ ଟ୍ରାକିଂ କରିଥିଲା। ତେବେ ତାରିକ ଦାଉଦର କି ବ୍ୟବସାୟ ବୁଝେ ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ।

ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାର ଏହି ଦାବିରୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଦାଉଦ ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଁ ଅଛି। ଆଉ ପାକିସ୍ତାନରେ ଦାଉଦ ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ସେଠାକାର ହାଇକମିଶନର୍ ଅବଦୁଲ ବସିତ୍ ଯେଉଁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ, ତାହା ମିଛ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପରଲୋକରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ମିଠା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଏକ୍ସପାଏରୀ ତାରିଖ କହିବାକୁ ହେବ

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାଁରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଆାଣିଲେ ନର୍ସ

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା: କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରି ଏନଡିଏ ଛାଡ଼ିଲା ଅକାଳି ଦଳ

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ: ଦୀପିକା, ରକୁଲପ୍ରୀତ ଓ ସାରାଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଜବତ

ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ୨୦ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ଜିଭ କାଟିଦେଲେ ୪ ଯୁବକ

ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ଯାତ୍ରା ପେଣ୍ଡାଲ ଓ ସିନେମା ହଲ୍‌

ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ହଠାତ୍‌ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ଭେଟିଲେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କ’ଣ

କରୋନା ଟିକା ସମ୍ପର୍କରେ ଭଲ ଖବର ଦେଲା ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ

ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦର ହ୍ରାସ କଲେ ସରକାର

ଜାତିସଂଘରେ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞା: ଭାରତ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦେବ

ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ରିୟାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ