ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା କେପ୍ ହର୍ଣ୍ଣରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆଇଏନ୍ଏସ୍ ତାରିଣୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ(ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସଫଳତାର ଆଉ ଏକ ପାହାଚ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିକୂଳ ସମୁଦ୍ରପଥ ପାର କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର କେପହର୍ଣ୍ଣରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡାଇଛନ୍ତି ନୌସେନାର ୬ଜଣ ମହିଳା । ୨୨, ୧୦୦ ନଟିକାଲ ମାଇଲ ଅତିକ୍ରମ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଏହି ଟିମ୍‌କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନାରୀ ଶକ୍ତିର ଯୋତ୍ରା ପଥ ଥିଲା ବେସ୍‌ ପ୍ରତିକୂଳ। ଜଳପଥରେ ଗଲାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେଉଁଠି ଥିଲା ୨୦ରୁ ୩୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଲହଡି  ତ କେଉଁଠି ଘୂର୍ଣ୍ଣିଛଡ। ଆଉ କେଉଁଠି ପବନର ବେଗ ଥିଲା ୭୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ।  ଏସବୁ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରି  ସେମାନେ କେପହର୍ଣ୍ଣରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଜଳପଥରେ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ନାଁରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ପଥ ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ କଷ୍ଟକର ସମୁଦ୍ରପଥ ପାର କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଦଳର ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରା ଟିମକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଲେଫନାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତିକା ଯୋଶୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ଗୋଆରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ବିଶ୍ୱ ପରିକ୍ରମା ଅଭିଯାନ।  ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିଜେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଟିମ୍‌କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ । ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ୫୬ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଆଇଏନଏ ତାରିଣୀରେ ୬ଜଣିଆ ଟିମ୍ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ତାରାତାରିଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବୋଟ୍‌ର ଏପରି ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି ।