ଚନ୍ଦ୍ରରେ ରୋବର ରହିଛି, ନାସାର ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର (ଇସ୍ରୋର) ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୨ର ରୋବର ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ରହିଛି। ଏହା  ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅପେକ୍ଷା କିଛି ମିଟର ଦୂର ଗତି କରିଛି। ଚେନ୍ନାଇର ଜଣେ ଟେକ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଦାବି କରିବା ସହିତ ନାସାର ଫଟୋଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଶାନମୁଗା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମର ସ୍ଥିତି ଯେଉଁଠିକି ସେଇଠି ରହିଛି। ହେଲେ କିଛି ମିଟର ଆଗରେ ରହିଛି ପ୍ରଜ୍ଞାନ ରୋବର।

ଗତବର୍ଷ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୨ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଭାରତର ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ମିଶନ ଥିଲା। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ନାମକ ରୋବର ରହିଥିଲା।

ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମୁଁ ପାଇଥିବା ଆବର୍ଜନା ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରର ଭଗ୍ନାବଶେଷ। ନାସା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ଫଟୋକୁ ଗବେଷଣା କରି ସେ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ ଉପରେ ଏହା ରହିଥିବାରୁ ରୋବର ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା, ଯାହା ସର୍ବଦା ଆଲୋକିତ ହୋଇନଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୁହନ୍ତି, ୧୧ ନଭେମ୍ବରରେ ନାସା ଖୋଜିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ଧାର ପାଇଁ ମିଳିନଥିଲା।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି- “ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଲଗାତାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପଠାଯାଇଥିଲା ଆଉ ଏହା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରୋବରକୁ ସିଗନାଲ ଦେଇଥାଇପାରେ। ହେଲେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୃଥିବୀ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରିନଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୨ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବାର ଅନ୍ତିମ ସମୟରେ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ ଚନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨.୧ କିଲୋମିଟର ଥିବା ବେଳେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ପାଇଁ ଇସ୍ରୋର ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଅନ୍ତିମ ସମୟରେ ତାହା ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିଜୟରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କଲା ବିରାଟଙ୍କ ଆରସିବି

କଭି ଖୁସି କଭି ଗମ୍ ହେଉଛି ‘ବିଜେଡି-ବିଜେପି’ ରାଜନୀତି: ନିରଞ୍ଜନ

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦେଲେ ବିଜେଡି ସଭାନେତ୍ରୀ

ନୀଳାଚଳ ପରିଡ଼ାଙ୍କୁ ଜର୍ସି ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ୍

ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୩୭୦୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଆଗରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା

ଘରେ ପଶି ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ହାଣିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୩୦୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସେଥିରୁ ୧୮୩ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ

ନିଲମ୍ବନ ବିରୋଧରେ ଧାରଣାରେ ଆଠ ସାଂସଦ, ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍

ହଂସୁଆରେ ଭାସୁଛି ମାଆର ମୃତଦେହ, ଆଉ ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ଝିଅ

ସଂସଦ ପହଞ୍ଚିଲା କାଷ୍ଟିଂ କାଉଚ ମାମଲା, ପାଏଲଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ରୁପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

ରିଆ ଜଣେ ଛୋଟ ଡ୍ରଗ୍ସ ବ୍ୟବସାୟୀ ନୁହନ୍ତି: ଏନସିବି ମୁଖ୍ୟ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଚରଣ ସଂସଦର ଗାରିମାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି: ରାଜନାଥ